Mieszkanie Plus nie dla Wągrowczan

Tanie mieszkania na wyciągnięcie ręki, czyli rządowy program Mieszkanie Plus. Dlaczego burmistrz Wągrowca nie realizuje tego programu?

Mieszkanie Plus to nowa propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Jest to naturalny następca programu Mieszkanie dla Młodych, którego ostatnia pula finansowa planowana jest na 2 stycznia 2018 roku.

Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny, dlatego też głównym celem Mieszkania Plus jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. W planach jest budowa trzech milionów mieszkań w ciągu najbliższych dziesięciu lat, na terenie całego kraju.

Właśnie o budowę tanich mieszkań w Wągrowcu, w ramach rządowego programu, zapytał burmistrza na ostatniej sesji radny Marek Drobik. Okazało się bowiem, że Wągrowiec nie realizuję tego programu i mało prawdopodobne, aby rozpoczął realizację.


Materiał wideo

pytanie radnego Marka Drobika i odpowiedź burmistrz



Wypowiedź burmistrz pokazuje, że jest on słabo zorientowany, jeśli chodzi o ten program. Burmistrz chce dowodów na to, że program działa, oto one:

Mieszkanie Plus tylko w województwie wielkopolskim, jak wiadomo program realizowany jest na terenie całego kraju.

  • W gminie Jarocin w pierwszym etapie mają powstać trzy osiedla: przy ul. Leszczyce (40 mieszkań), przy ul. Siedlemińskiej oraz w Siedleminie. Kolejny etap to następne lokale przy ulicy Siedlemińskiej, w Potarzycy oraz Łuszczanowie. W sumie w ciągu dwóch lat powstanie około 400 dwu- i trzypokojowych mieszkań o powierzchniach 36,5 m kw. oraz 55,1 m kw. Obecnie trwa nabór w Jarocinie
  • Kalisz – w Kaliszu planowane jest wybudowanie trzech bloków ze 112 mieszkaniami. Pierwsze mają powstać na Tyńcu. Przy ulicy Warszawskiej rozpoczęcie prac nastąpi w roku 2017.
  • Kępno – wybudowane zostaną dwa bloki, jeden będzie liczył 20 mieszkań, drugi 16 mieszkań.
  • Koło podpisało list intencyjny 26.10.2016r. Budowa mieszkań w ramach „Mieszkanie plus” dotyczyć ma terenów przy ul. Stary Rynek (na działce starego hotelu) oraz w budynku po Zrembie. Przewiduje się, iż w mieście powstanie kilkadziesiąt mieszkań.
  • Konin – w Koninie na osiedlu Przydziałki, a dokładnie w rejonie ulicy Berylowej i Ametystowej ma powstać około 115 mieszkań. Dokładne szczegóły co do terminów rozpoczęcia prac oraz jego realizacji powinny być dokładniej znane do końca marca bieżącego roku, po zakończeniu uzgodnień. Początkowo planowano oddanie lokali do użytku w 2018 roku.
  • Poznań chce zbudować 1000 mieszkań. Przy ul. Mateckiego ma powstać 151 mieszkań. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to IV kwartał 2017 roku, natomiast zakończenie to III kwartał 2019 roku. Bloki mogą powstać także na terenach należących do Polskich Kolei Państwowych, Wolne Tory, przy ul. Matyi i Hetmańskiej (koło Dworca Głównego PKP).
  • Turek – dwa hektary gruntów znajdujące się na osiedlu Wyzwolenia, nieopodal Alei NSZZ Solidarność zadeklarowało miasto na realizację programu. List intencyjny w tej sprawie podpisano 12.12.2016r.
  • Września zaproponowała przekazanie terenów o powierzchni 11,6 ha, na których można wybudować około 1100 mieszkań. Budynki staną najwcześniej w 2018 roku.

Warto dodać, że w Jarocinie pierwsze mieszkania zostały już przydzielone. Łącznie w Jarocinie przybędzie 366 nowych mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

To największe dzieło w historii Jarocina jeśli chodzi o budownictwo czynszowe, i pewnie jedno z największych w Polsce, było możliwe tylko dzięki współpracy samorządu i rządu. Jest doskonałym przykładem na to, jakie  rezultaty możemy osiągać, jeśli przyświeca nam jeden cel. W tym przypadku było nim dostarczenie możliwości godnego zamieszkania w lokalu o wysokim standardzie i za dobrą cenę. Ten projekt, który my realizujemy wspólnie z rządem, pokazuje że jest to możliwe – powiedział burmistrz Adam Pawlicki.

Uroczysta gala przekazania decyzji na pierwsze w Polsce lokale w ramach rządowego programu odbyła się w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

- Dzisiaj dzień w którym otrzymacie Państwo adres, numer i przydział konkretnego mieszkania. Te kilka najbliższych miesięcy macie po to, aby zorganizować sobie życie, tak by za kilka miesięcy móc rozpocząć je w nowym miejscu – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Jak się okazuje, rządowy program działa, trudno nam zrozumieć, dlaczego burmistrz Wągrowca nie stara się o realizację tego programu.

Informujemy jednocześnie, że starosta Tomasz Kranc przekazał listę około 100 nieruchomości na terenie Wągrowca, na których może być realizowany ten program. Burmistrz w swojej wypowiedzi mówi tylko o terenach pokolejowych, a to pokazuje, że nie zapoznał się nawet z listą przekazanych nieruchomości.

Czym jest tak naprawdę program Mieszkanie Plus?

Celem programu Mieszkanie Plus jest poprawa sytuacji rodzin, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Czynsz najmu mieszkań od rządu wydaje się atrakcyjny w porównaniu do cen najmu na rynku komercyjnych, w szczególności w dużych miastach. Należy jednak pamiętać, że do każdego metra kwadratowego należy doliczyć koszt opłaty eksploatacyjnej za każdy metr kwadratowy mieszkania. Ma to znaczny wpływ na cenę najmu, gdyż na przykład dla miasta Warszawy wynosi on 10 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Jak łatwo można obliczyć przy powierzchni 50 metrów kwadratowych, daje nam to dodatkową kwotę 500 zł miesięcznie. Dodajmy, że opłaty będą waloryzowane przez rząd nie rzadziej niż raz na 3 lata.

A jak wygląda sprawa możliwości wykupu mieszkania na własność?

Rząd przewidział taką opcję, ale dopiero po 30 latach najmu. Czynsz wówczas też będzie wyższy niż przy umowie najmu bez opcji wykupu na własność. Niepokojącą kwestią jest dziedziczenie. Jeżeli zabraknie nas przed upływem terminu umowy najmu mieszkania, czyli w okresie trwania umowy zawieranej na 30 lat, to po naszej śmierci lokal mieszkalny nie jest dziedziczony przez nasze dzieci.

Kto może starać się o rządowe mieszkanie?

Program skierowany jest dla osób, których dochody są zbyt niskie, aby wynająć mieszkanie na zasadach rynkowych. Osoby te mają jednak zbyt wysokie dochody, aby otrzymać mieszkanie komunalne. Po drugie program, preferuje rodziny, głównie wielodzietne. Ponadto nie możemy być współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Gdyż ogranicza to nasz udział w programie. Program wprowadza również preferencje dla osób poszkodowanych przez żywioły.

Może kiedyś dostęp do tanich mieszkań rządowych, wykończone "pod klucz" stanie się w Wągrowcu faktem, na chwilę obecną mieszkań takich nie ma i w najbliższym czasie nie będzie.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty