Wągrowieckie szkoły na celowniku kuratorium?

15 lutego w SP 1 i 4 odbyła się kontrola, kilka dni później, 20 lutego Kuratorium Oświaty kontrolowało dwie kolejne szkoły SP 2 i 3. Kontrole były skutkiem pism, jakie wpływają do Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Wojewody Wielkopolskiego.


Szczegóły i powody kontroli ujawnił nam Zbigniewa Talaga, Wicekurator Oświaty w Poznaniu.

W jakim celu przeprowadzono wizytację, kontrolę?

Zbigniew Talaga: Kontrole były skutkiem pism wpływających do Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Wojewody Wielkopolskiego, dotyczących niewłaściwej organizacji pracy ww. szkół. W związku z powyższym Wielkopolski Kurator Oświaty uznał za konieczne zbadanie czy szkoły podstawowe, podlegające Gminie Miejskiej w Wągrowcu, zapewniają warunki umożliwiające prawidłową realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zapewniają uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu i nauki w szkole.

Dlaczego wezwano do Piły dyrektorów: Krzysztofa Michalskiego (SP4) i Grażynę Sarad (SP1)?

Zbigniew Talaga: Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 4 i 1 w dniu 26 lutego 2018 r. zapoznawali się z wynikami kontroli i podpisywali protokoły kontroli w Delegaturze w Pile.

Czy kontrolowano również inne szkoły w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim?

Zbigniew Talaga: Kontrole w zakresie zapewnienia warunków umożliwiających prawidłową realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zapewniania uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu i nauki w szkole przeprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3 w Wągrowcu. W całym powiecie wągrowieckim przeprowadzono w okresie styczeń – luty 2018 r. kontrolę doraźną w Szkole Podstawowej w Skokach oraz kontrolę planową i doraźną w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wągrowcu. Obie kontrole doraźne były wynikiem skarg. Kontrola planowa wynikała z planu nadzoru pedagogicznego Ministra Edukacji Narodowej i dotyczyła oceny prawidłowości współpracy publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych z przedszkolami i szkołami.

Czy podczas kontroli, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, zapoznali się z przygotowaną organizacją nauczania uczniów SP1 oraz SP4 od 26 lutego 2018 r.?

Zbigniew Talaga: Wizytatorzy przeprowadzający kontrole w Szkole Podstawowej nr 4 i Szkole Podstawowej nr 1 dokonali oglądu pomieszczeń szkoły w zakresie określonym w odpowiedzi na pytanie nr 2. W dniu kontroli trwały prace związane z przenoszeniem części klas z budynku Szkoły Podstawowej nr 4 do budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Należy zauważyć, że jak wynika z informacji przedstawionych przez dyrektorów tych szkół, pomimo prowadzonych działań, nie podpisano wówczas jeszcze żadnych umów czy porozumień pomiędzy dyrektorami. W związku z powyższym nie sposób jeszcze określić, jak będzie zorganizowana edukacja oraz opieka nad uczniami SP nr 4, którzy będą realizować zajęcia w budynku SP nr 1.

Czy wg doświadczenia wizytatorów z KO, zaproponowane rozwiązania dyrektorów Michalskiego i Sarad gwarantują bezpieczeństwo uczniom?

Zbigniew Talaga: W dniu podpisania protokołu pani dyrektor SP nr 1 przedstawiła porozumienie zawarte pomiędzy szkołami oraz zasady przebywania uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi SP nr 4 w budynku SP nr 1 w trakcie realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Za bezpieczeństwo odpowiedzialni są dyrektorzy obu szkół i to oni zobowiązani są podjąć w tym zakresie odpowiednie działania.

Czy KO może rekomendować władzom miasta Wągrowca racjonalne rozwiązane sytuacji oświatowej w Wągrowcu? – to zaproponowane teraz budzi wiele wątpliwości i emocji.

Zbigniew Talaga: Wszelkie decyzje w zakresie sieci szkół znajdują się w kompetencji organu prowadzącego, a więc Gminy Miejskiej Wągrowiec. Istnieje możliwość ponownego przeanalizowania sieci szkół i dostosowania obwodów do realnych potrzeb, zarówno społecznych, jak i organizacyjnych szkół.

Czy przedstawiciele KO mogą podjąć się mediacji między niezadowolonymi grupami społecznymi (rodzice, władze miasta i nauczyciele) biorącymi udział w nieprzerwanym sporze trwającym od roku?

Zbigniew Talaga: Zgodnie z kompetencjami określonymi przepisami prawa, kurator oświaty wskazuje zapisy w uchwałach, które są niezgodne z prawem. Kurator zwraca uwagę na te elementy, które zdaniem nadzoru pedagogicznego wymagają głębszego przeanalizowania i rozważenia, aby zaproponowane przez samorząd rozwiązania jak najlepiej zaspokajały potrzeby miejscowej ludności. Takie wskazania Wielkopolski Kurator Oświaty zawarł w swojej opinii dotyczącej organizacji sieci szkół. W swoim działaniu kurator oświaty nie może wchodzić w sferę działania innego organu, w tym wypadku samorządu terytorialnego, którego kompetencje wynikają z przepisów prawa (Konstytucji RP, ustaw i rozporządzeń). Wielkopolski Kurator Oświaty zawsze chętnie służy pomocą, jednakże ta pomoc musi mieścić się w zakresie jego uprawnień.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty