Szczepionki HPV wywołują coraz więcej kontrowersji. Radni Rady Miejskiej w Wągrowcu odrzucili projekt uchwały o dofinansowaniu szczepień.
Powiat Wągrowiecki opracował program szczepień profilaktycznych pn. Program profilaktyki w zakresie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 w powiecie wągrowieckim na lata 2018-2022. Programem mają być objęte dziewczęta urodzone w latach 2005-2009.
Starosta Tomasz Kranc spotkał się z burmistrzami i wójtami z terenu powiatu wągrowieckiego, aby złożyć im propozycję finansowania szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV wspólnie przez Powiat Wągrowiecki i poszczególne gminy.
W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej projekt uchwały o finansowaniu szczepień przez miasto został odrzucony i skierowany do prac w komisji. Radni nie posłuchali nawet burmistrza, który poprosił Radę o przyjęcie tej uchwały.
- Uchwała nie została podjęta pewnie dlatego, że nikt nie udzielił radnym szczegółowych odpowiedzi na pytania zadane w trakcie posiedzenia komisji, padło tam szereg pytań o sposób realizacji tego projektu i możliwych zagrożeniach — poinformował radny Marek Drobik.
Drobik złożył w trakcie sesji wniosek skierowany do burmistrza o pozyskanie opinii na temat szczepionek z Ministerstwa Zdrowia, jako organu realizującego i odpowiedzialnego za politykę zdrowotną państwa. Minister zdrowia miałby zostać zapytany o zasadności wprowadzania szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV i finansowania tych szczepień ze środków publicznych.
Burmistrz był mocno zaskoczony wnioskiem radnego. Drobik chciał uzyskać odpowiedź na szereg pytań m.in.:
- Dlaczego szczepienia nie widnieją na stronie Ministerstwa Zdrowia jako zalecane, a zaleca je Główny Inspektor Sanitarny?
- Czy istnieją wiarygodne dane na temat, w jakim procencie szczepionka chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy?
- Dostępne szczepionki są szczepionkami profilaktycznymi i obecnie nie stosuje się ich w celu zapobiegania już istniejącego zakażenia HPV, czy będą zatem przeprowadzone badania na obecność wirusa HPV u pacjentek?
- Czy występują skutki uboczne i działania niepożądane po zastosowaniu szczepionki?
- Czy istnieją wyniki badań potwierdzające okres czasowy, w jakim szczepionka jest skuteczna?
Wątpliwości i pytań jest znacznie więcej zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników szczepień.
- Nie rozumiem takiego pośpiechu i namawianie radnych do podjęcia uchwały bez opinii ministra zdrowia oraz bez udzielenia odpowiedzi na zadane wcześniej pytania — dodaje Marek Drobik.
Informacje opublikowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach ''STOP NOP'' na temat szczepień przeciw HPV mogą powodować niepokój nie tylko radnych.
Odrzucona uchwała skierowana została ponownie do komisji celem przedstawiania radnym szczegółowych informacji, nie wiadomo czy projekt uchwały trafi ponownie pod głosowanie Rady Miejskiej.