Wczoraj odbyła się Sesja Nadzwyczajna. Radni wprowadzili zmiany w uchwale budżetowej, zabezpieczając 40 tysięcy na Ławkę Niepodległości.
Ministerstwo Obrony Narodowej Ławkami Niepodległości uczci 100. rocznicę odzyskania niepodległości. MON chce postawić je w całej Polsce.
- Ławka to świadek chwil historycznych, pozornie bezczynnych minut, radości ze spotkania, usiądź i odetchnij – zachwala pomysł resort.
Ławki Niepodległości to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej. Multimedialne ławki będą przekazywały treści edukacyjne: nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, jak również dziejów „małych ojczyzn”.
Taka ławka ma stanąć w Wągrowcu przy Urzędzie Miejskim w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Radni zabezpieczyli na ten cel 40 tysięcy złotych.
MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80% kosztów jego realizacji. Samorząd musi pokryć przynajmniej 20% ze środków własnych. Dofinansowanie może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych, a zadanie w jego ramach musi zostać zrealizowane do 31 grudnia 2018.
O przyznaniu dofinansowania zadecyduje wiele czynników, m.in. czy ławka zostanie zlokalizowana w miejscu powszechnie dostępnym, jak wysoki będzie wkład własny samorządu, czy propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Chodzi o to, aby multimedialna ławka, odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, była związana z lokalną społecznością.
Projekt Ławki Niepodległości stworzyła Marta Rosiak.
- Idea ławki nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego […] Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają — tłumaczy Marta Rosiak, autorka zwycięskiego projektu.