Kapituła Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca, po przeanalizowaniu wniosków zgłoszonych kandydatur zdecydowała, że w 2010 roku wyróżnienie to otrzymają:
• w kategorii działalność gospodarcza – Hotel „Pietrak”;
• w kategorii oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna – Pan Andrzej Słoma;
• w kategorii działalność społecznikowska – Pan Alojzy Jessa.
W przypadku wszystkich wyróżnionych decyzja Kapituły, która zapadła na jej posiedzeniu w dniu 12 lipca br., była jednogłośna. Kapitułę Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca tworzą:
- Burmistrz Miasta Wągrowca – Stanisław Wilczyński;
- Przewodniczący Rady Miejskiej – Władysław Purczyński;
- proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła – Piotr Kalinowski.
Uzasadnienie przyznania Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca w poszczególnych kategoriach:
1/ w kategorii działalność gospodarcza dla HOTELU "PIETRAK":
Sieć Hoteli Pietrak to rodzinna firma, która działa od początku lat 90. i obecnie tworzą ją cztery hotele w Gnieźnie, Trzemesznie oraz Wągrowcu, w którym od chwili powstania – czyli 7 lat temu – czterogwiazdkowy obiekt hotelowy stał się wizytówką miasta oraz magnesem, który przyciąga do Wągrowca nie tylko turystów krajowych i zagranicznych, ale także liczne firmy, które wybierają Hotel "Pietrak" za swoje centrum konferencyjno-szkoleniowe lub integracyjne.
Po rozbudowie, przeprowadzonej w ubr. hotel posiada 130 miejsc noclegowych w pokojach 1- i 2-osobowych, pokojach typu studio oraz apartamentach. Obok doskonałych warunków lokalowych Hotel ten oferuje swoim gościom jaccuzi, saunę, bilard i wiele innych atrakcji. Tylko w 2009 roku hotel przyjął około 80 000 gości, w tym 1000 z zagranicy. Dzięki rozbudowie – np. pod koniec ubr. hotel wzbogacił się o nową salę balowo-konferencyjną na 300 osób, stał się ośrodkiem konferencyjnym dla wielu renomowanych firm, takich jak: Kulczyk Tradex, Volkswagen, PZU, Media Export, Bayer, Pepsi Cola, promując tym samym – we współpracy z Urzędem Miejskim – miasto Wągrowiec.
Hotel jest także aktywnym sponsorem MKS „Nielba” – finansującym 2-3 wyjazdy rocznie piłkarzy ręcznych „Nielby” na mecze ekstraklasy, a także sponsorując wyżywienie zawodników i kadry trenerskiej na meczach wyjazdowych. Wysoki standard obsługi sprawia, że z hotelu korzystają zagraniczne ekipy sportowe goszczące w Wągrowcu – tylko w 2010 roku były to m.in. ekipy piłkarzy ręcznych z Francji, Włoch, Gruzji, Luksemburga, Finlandii i Chorwacji. Równie chętnie z obiektu korzystają także polscy sportowcy, w tym m.in. piłkarze ręczni z młodzieżowej kadry Polski oraz MMTS Kwidzyn, Chrobry Głogów, czy piłkarze nożni – GKS Bełchatów.
Dzięki wyjątkowemu położeniu Hotelu oraz wysokiej jakości świadczonych usług wszyscy Jego goście stają się naturalnymi promotorami walorów Wągrowca. Hotel promuje nasze miasto także poprzez „Kuriera hotelowego” – własne wydawnictwo dystrybuowane wśród gości całej sieci Pietraka.
Firma może poszczycić się wieloma wyróżnieniami, wśród których należy wymienić:
- certyfikat zintegrowanego systemu zarządzania;
- certyfikat w konsumenckim Konkursie Jakości i Usług „Dobre bo polskie”;
- certyfikat Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Publicystów Grand Prix Wielkopolski;
- II miejsce w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski” w kategorii baza noclegowa.
Duże zasługi dla promocji Wągrowca, a także wielkopolska gościnność, doświadczenie i kunszt w podejmowaniu turystów, których liczba stale rośnie, sprawiają że przyznanie tej firmie wyróżnienia Honorową Nagrodą Miasta Wągrowca w kategorii „gospodarka” jest w pełni zasłużone.
2/ w kategorii oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna dla ANDRZEJA SŁOMY:
Pan Andrzej Słoma jest członkiem Polskiego Związku Działkowców w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Nad Nielbą” od 2000 roku i od początku przynależności stał się animatorem życia kulturalnego w Ogrodzie, organizując imprezy kulturalne dla dzieci i dorosłych działkowiczów, czynnie w nich uczestnicząc. Czyni to stale, także obecnie – jako wiceprezes i członek zarządu Ogrodu „Nad Nielbą”. W naszym mieście jest znany wielu mieszkańcom przede wszystkim jako były redaktor „Głosu Wągrowieckiego”, w którym – w swoich felietonach – dał się poznać jako uważny obserwator naszego codziennego życia i jego niedoskonałości. Jednocześnie przez wiele lat zbierał wszelkie wągrowieckie prowincjonalizmy językowe, czyli słowa używane często tylko w naszym mieście i powiecie wągrowieckim. Rezultatem tych zainteresowań okazały się dwie książki: słownik tych wyrazów oraz zbiór felietonów pod tytułem „Wągrowieckie lyry wuja Jacha”.
Pan Andrzej Słoma był też współzałożycielem wągrowieckiego Bractwa Strzeleckiego, a także założycielem i członkiem Zarządu Wągrowieckiego Stowarzyszenia Szlaku Cysterskiego.
Wielu wągrowczanom i mieszkańcom regionu Pan Andrzej Słoma znany jest głównie jako twórca sportowej wersji gry karcianej „Bośka” – gry popularnej w naszym regionie od dziesięcioleci. To on właśnie organizował i organizuje turnieje tej gry: Mistrzostwa Wągrowca i Mistrzostwa Polski w „Bośkę”, na które przyjeżdżają zawodnicy z wielu rejonów Wielkopolski i Kujaw.
Pan Andrzej był tez przez wiele lat organizatorem licznych imprez kulturalnych w naszym mieście, w tym m.in. „Święta Prasy Lokalnej” czy imprez z okazji Dnia Dziecka.
Jego wpływ na wągrowieckie życie kulturalne,a przede wszystkim regionalne, na naukę i kulturę fizyczną jest bardzo duży, dlatego wyróżnienie Pana Andrzeja Słomy Honorową Nagrodą Miasta Wągrowca – zdaniem członków kapituły tej nagrody – jest przynajmniej po części podziękowaniem za Jego działalność dla miasta Wągrowca i jego mieszkańców.
3/ w kategorii działalność społecznikowska dla ALOJZEGO JESSY:
Pan Alojzy Jessa – doktor nauk technicznych, absolwentem Wydziału Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu – urodził się 10 maja 1935 roku w Przesiece w woj. wielkopolskim. Przez lata pracował jako technolog na ważnych stanowiskach produkcyjnych związanych z przemysłem drzewnym oraz jako nauczyciel przedmiotów teoretycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Wągrowcu. Mieszkańcom naszego miasta dał się jednak poznać przede wszystkim jako człowiek ogromnie zaangażowany w działalność społeczną o czym wymownie świadczy fakt, że przez ponad 37 lat (od 1973 roku) Pan Alojzy Jessa był w swoim okręgu wyborczym wybierany na radnego do Rady Miejskiej Miasta Wągrowca. Jego zaangażowanie w sprawy działalności lokalnej nosi wszelkie znamiona pasji życiowej. Jako Przewodniczący Obwodowego Komitetu Samorządu Mieszkańców nr 7 w Wągrowcu i Społecznej Komisji Pojednawczej wspólnie z mieszkańcami Osiedla Berdychowo zmienił infrastrukturę tej części miasta. Z Jego inicjatywy powołano przedszkole na osiedlu, ośrodek zdrowia, oddział Poczty Polskiej, świetlicę osiedlową, a także boisko i klub sportowy. Pan Alojzy Jessa aktywnie włączył się tez w pracę Stowarzyszenia ks. Jerzego Niwarda Musolffa oraz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Jakuba Apostoła w Wągrowcu, gdyż Jego dewizą jest niesienie pomocy ludziom chorym, bezdomnym i samotnym. Nie zapomina również o dzieciach i młodzieży, które zawsze otaczał należytą opieką i dbał o ich edukacje od najmłodszych lat.
Jego zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej zaowocowało wyróżnieniem Go wpisem do Złotej Księgi Polskiego Samorządu. W życiu i działaniu Pana Alojzego Jessy zawsze najważniejszy jest człowiek. W sposób szczególny ceni ludzi uczciwych, kompetentnych, zaangażowanych, wytrwałych i otwartych na potrzeby innych. W ocenie Kapituły dr Alojzy Jessa w pełni zasługuje na wyróżnienie Go Honorową Nagrodą Miasta Wągrowca roku 2010 w kategorii „działalność społecznikowska”.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!