W dniach 6-11 sierpnia w zaprzyjaźnionym francuskim mieście La Trimouille (departament Vienne, region Poitou-Charentes) na zaproszenie mera Regis Chambert i prezesa Stowarzyszenia ACTEI (organizacji zajmującej się współpracą międzynarodową w ramach UE) Ryszarda Krzyżelewskiego gościła 46-osobowa delegacja mieszkańców Gminy Rogoźno.
Na czele reprezentującej różnorodne grupy zawodowe i społeczne delegacji stał burmistrz Rogoźna Bogusław Janus z małżonką Hanną, ponadto w skład jej weszli między innymi: delegowany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej radny Ryszard Dworzański (Przewodniczący Komisji Oświaty), reprezentujący sołtysów gminy sołtys Garbatki Tadeusz Czechowski, dyrektor Przedszkola „Słoneczne Skrzaty” w Parkowie Małgorzata Bartkowiak – w imieniu dyrektorów placówek oświatowych z naszej gminy, pracownik Urzędu Miejskiego Błażej Cisowski, przedstawiciele OSP w osobach Józefa Kamińskiego (Prezes OSP Rogoźno) i Jacka Szcześniaka (Naczelnik OSP Gościejewo), prezes Oddziału PZERiI w Rogoźnie Czesława Sołtysiak, Jerzy Filoda – prezes Orkiestry Dętej oraz hejnaliści Kazimierz Gruszka i Marian Kaniewski. Lokalni twórcy reprezentowani byli przez: Elżbietę Skwisz, Barbarę Zarębską (hafciarki), Annę Pietruszczak (producent zabawek), Henryka Jarosławskiego (malarz, rzeźbiarz), Barbarę Piątkowską (chleb własnego wypieku) i członków Chóru ECHO: Józefa Zarębskiego (prezes chóru, twórca rzeźb w drewnie), Barbarę Sujak (twórca gobelinów), Krystynę Szymańską (hafciarka) i Tadeusza Nowaka. W skład delegacji weszła również Grupa Teatralna TO MY działająca przy Rogozińskim Centrum Kultury w składzie: Joanna Kania, Ewa Szturmińska, Piotr Szturmiński (opiekunowie), Joanna Frankowska, Magdalena Frąszczak, Sylwia Janus, Aleksandra Jarocka, Aleksandra Jusik, Jacek Kania, Magdalena Blacha, Anna Kopniewska, Dominika Kornobis, Natalia Myślińska, Sonia Myślińska, Jakub Nowak, Klaudia Ohradka, Kamil Vohs, Dominik Zaganiaczyk i Marta Zielińska. Na specjalne zaproszenie Ryszarda Krzyżelewskiego do Francji przybył również Mirosław Baczyński – właściciel firmy transportowej z Rogoźna. Delegacji towarzyszyły tłumaczki języka francuskiego Elwira Józefek (inicjatorka nawiązania współpracy po stronie polskiej) i Violetta Barańska.
Delegacja wyruszyła w podróż 5 sierpnia w godzinach porannych i pokonała autokarem dystans 1.800 km dzielący Rogoźno od La Trimouille, przejeżdżając pięknymi, nowoczesnymi autostradami przez Niemcy, Holandię i Belgię, po drodze odwiedzając Paryż, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć słynną Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie, gotycką katedrę Notre-Dame na Wyspie Cite i dziedziniec królewskiego Luwru ze słynną szklaną piramidą. Cuda Paryża z uwagi na naglący czas oglądaliśmy w nocy.
Do celu podróży delegacja dotarła w znakomitych nastrojach w piątek 6 sierpnia w godzinach południowych. Na miejscu zostaliśmy niezwykle gościnnie przywitani przez władze i mieszkańców. Mogliśmy odczuć wielką radość z powodu naszego przybycia, a także ogrom przygotowań poczynionych po stronie francuskiej dla jak najlepszego podjęcia gości z Polski. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na poznanie La Trimouille – położonego nad rzeką Benaize typowego francuskiego miasteczka liczącego około 1.000 mieszkańców, czystego i zadbanego, pełnego starych, stylowych domów z obowiązkowymi okiennicami w oknach. Popołudniu spotkaliśmy się z rodzinami, u których mieliśmy zamieszkać przez najbliższe pięć dni. Spotkanie pomimo bariery językowej było bardzo serdeczne. Wieczorem w towarzystwie goszczących nas rodzin, udaliśmy się do świetlicy strażaków-ochotników, gdzie odbyła się wspólna kolacja uświetniona przez występ orkiestry dętej z La Trimouille oraz naszych solistów z Grupy TO MY: Jakuba Nowaka, Joanny Frankowskiej, Dominika Zaganiaczyka i Beaty Kopniewskiej.
W sobotę 7 sierpnia rozpoczęło się w La Trimouille dwudniowe Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie ACTEI przy udziale miejscowych władz i strażaków. Tego dnia rano spod budynku merostwa przy Place de La Mairie wyruszył barwny pochód. Na jego czele, za francuskimi sztandarami, kroczył zespół przybyły ze Szkocji, którego członkowie ubrani w oryginalne narodowe stroje grali na charakterystycznych dudach. Za Szkotami szli, również w bardzo niezwykłych strojach, członkowie bractwa piekarzy-cukierników niosący jako znak rozpoznawczy drewniane łyżki cechowe. Dalej szli przedstawiciele władz w osobach starosty kantonu La Trimouille Hevre Vallet, mera Regis Chambert i jego zastępców, burmistrza Bogusława Janusa, Ryszarda Krzyżelewskiego, radnego Ryszarda Dworzańskiego i pozostali członkowie naszej delegacji. Dalej kroczyła sześcioosobowa grupa chórzystów i twórców lokalnych z Rogoźna, ubranych w piękne i budzące zainteresowanie ludowe stroje szamotulskie, następnie strażacy i członkowie Orkiestry Dętej RCK w mundurach, Grupa TO MY w strojach do spektaklu PODŚWIADOMOŚĆ, orkiestra z La Trimouille, miejscowi strażacy i grupa mieszkańców. Przemarsz zatrzymał się pod obeliskiem na Place du Champ de foire, gdzie odegrano hymny polski i francuski, a burmistrz Rogoźna wraz z merem La Trimouille i starostą złożyli wiązankę kwiatów u stóp monumentu poświęconego mieszkańcom miasta poległym w I i II wojnie światowej. Spod pomnika udano się do parku, gdzie burmistrz Janus wraz z merem Chambert wspólnie przecięli wstęgę otwierając tym samym Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne. Dalsza część uroczystości, w tym powitania i przemówienia gości miała miejsce na specjalnie wzniesionej scenie. Mer Chambert otrzymał od naszej delegacji marmurową rzeźbę ROGOŹNIANKA wykonaną przez Michała Niedźwiedzia oraz – zgodnie ze staropolskim zwyczajem – chleb upieczony przez panią Barbarę Piątkowską.
Rozpoczął się jarmark, podczas którego pięknie prezentowały się stoiska lokalnych twórców z naszej gminy. Panie w strojach szamotulskich wystawiły swoje misterne wyroby – gobeliny, serwetki, ozdoby, obrusy, obrazy wyszyte haftem krzyżykowym, rzeźby. Józef Zarębski rzeźbił w korze świątki wzbudzając zainteresowanie zwiedzających, każdy mógł skosztować pysznego chleba ze smalcem z młyna w Rudzie. Na sąsiednich stoiskach można było zakupić znakomite francuskie sery i wina, ozdoby, malowidła na szkle, zabawki. Popularnością cieszyły się stare francuskie samochody, stoisko kowala, myśliwych i wiele, wiele innych prezentujących dorobek kulturalny mieszkańców całego regionu.
O godzinie 15 miała miejsce osobliwa uroczystość. Bractwo Serowarów „Confrerie du fromage de Chevre de Pouilgny St-Pierre” przyjęło do swego grona czterech nowych członków. Znaleźli się wśród nich burmistrz Bogusław Janus, mer Chambert, Ryszard Krzyżelewski i miejscowy producent sera. Aby dostąpić zaszczytu przyjęcia do bractwa należało zjeść kawałek lokalnego sera z koziego mleka i wypić lampkę wytrawnego wina. W międzyczasie członek bractwa odczytywał życiorysy czterech nowych kompanów oraz pytał każdego z nich o opinię na temat skosztowanego sera. Następnie mistrz bractwa dokonywał aktu pasowania poprzez nałożenie symbolicznej buławy zakończonej kozią głową na ramię oraz wręczał medal i akt mianowania, a każdy z wyróżnionych składał podpis w księdze bractwa. Nowoprzyjęci członkowie zostali nagrodzeni przez wszystkich zgromadzonych gromkimi oklaskami.
Po tej uroczystości przyszła kolej na występy sceniczne rogozińskich artystów. Zaczęło się oficjalnie – od odegrania hejnału Rogoźna przez hejnalistów z Orkiestry Dętej. Po nich wystąpiła Grupa Teatralna TO MY z programem wokalno-tanecznym PRAGNIENIA. Młodzi artyści z Rogoźna przypadli francuskiej publiczności do gustu, chwalono ich umiejętności, przygotowanie i wysoki poziom artystyczny. Następnie ze swoim programem folklorystycznym wystąpiła delegacja Chóru ECHO prezentując ludowe tańce i przyśpiewki. I wreszcie po raz drugi zaprezentowała się Grupa Teatralna TO MY wystawiając znakomity spektakl ZAGUBIENI opowiadający o zmaganiu dobra ze złem. Burza oklasków oraz podziękowania dla pań Joanny Kani i Ewy Szturmińskiej to najlepszy dowód na to, że występ grupy był wielkim sukcesem. Do końca dnia występowały jeszcze orkiestry szkocka i francuska, odbył się pokaz karate oraz pokazy ratownicze strażaków-ochotników.
Niedziela 8 sierpnia to drugi dzień Międzynarodowego Spotkania Artystycznego. W godzinach porannych odbył się turniej polsko-francuski w bulki – narodową francuską grę, która polega na rzucaniu metalowymi bilami. Po obejrzeniu pokazu młodych cyrkowców oraz zjedzeniu wspólnego obiadu, nasza delegacja wyruszyła z wizytą do pobliskiego miasteczka Saint Leomer. Zostaliśmy tu przyjęci równie gorąco jak w La Trimouille, od którego wspomniane Saint Leomer jest znacznie mniejsze, posiada jednak urzędującego mera, piękny, niedawno odremontowany budynek merostwa, zabytkowy romański kościół i typową małomiasteczkową zabudowę. Gdy przybyliśmy wzdłuż głównej ulicy miasteczka odbywało się targowisko. Oficjalne spotkanie miało miejsce przed merostwem, w pięknej słonecznej pogodzie wszędzie wokoło można było dostrzec polskie flagi. Mer podkreślił, że delegacja takiej wagi nie gościła w jego miejscowości od wielu wieków. Nastąpiła wymiana podarunków, hejnaliści odegrali hejnał naszego miasta, a następnie w połączeniu z Chórem ECHO wykonano kilka wpadających w ucho utworów. Grupa TO MY wystąpiła ze spektaklem PODŚWIADOMOŚĆ po raz kolejny porywając francuską publiczność nagłymi zwrotami i wielką ekspresją aktorów. W gościnnym Saint Leomer byliśmy aż do wieczora znakomicie spędzając czas.
Poniedziałek 9 sierpnia rozpoczęliśmy od wizyty w organizowanym dopiero w La Trimouille lokalnym muzeum, w którym znajdują się przede wszystkim piękne kolekcje zabawek. Następnie wyruszyliśmy do największej atrakcji turystycznej miasteczka, znanej daleko poza departamentem Vienne – Wyspy Węży – l’Ile aux Serpents, w której w nowoczesnych gablotach i na wybiegach prezentowane są różne gatunki węży i żółwi z całego świata, w tym pytony i potężne węże Boa.
Z La Trimouille wyruszyliśmy w odwiedziny do kolejnego sąsiedniego miasteczka – Liglet, podobnego wielkością do Saint Leomer. Na rynku zostaliśmy przywitani przez panią mer oraz dużą grupę mieszkańców. Gospodarze z uwagą wysłuchali piosenek naszych chórzystów śpiewanych przy akompaniamencie akordeonu Józefa Zarębskiego. Z rynku udaliśmy się na obiad, po którym pysznym puddingiem częstowała wszystkich nowoprzyjęta do lokalnego cechu piekarzy-cukierników pani Elwira Józefek, a następnie na spacer po miasteczku, którego główną atrakcją jest zabytkowy kościół romański z XII wieku oraz położona w sąsiedztwie wieża obronna z wieku XV. Wracając do La Trimouille wstąpiliśmy jeszcze do miejscowości Villesalem, w której znajduje się zachwycająca potężna romańska bazylika z XII wieku, dawna siedziba zakonników, użytkowana obecnie wyłącznie jako muzeum.
Najważniejszym punktem pobytu polskiej delegacji w La Trimouille było podpisanie umowy partnerskiej. Uroczystość podpisania rozpoczęła się o godzinie 17.00 w głównej sali merostwa w niezwykle ceremonialnej oprawie przy udziale całej polskiej delegacji i wielu mieszkańców La Trimouille. Burmistrz Rogoźna odczytał treść umowy w języku polskim, mer La Trimouille w języku francuskim, następnie miał miejsce akt podpisania, którego dokonali wspólnie obaj ojcowie miast wraz ze starostą miejscowego kantonu Hevre Vallet i prezesem Stowarzyszenia ACTEI Ryszardem Krzyżelewskim. Po podpisaniu odegrano hejnał Rogoźna, a czwórka wymienionych splotła swoje dłonie nad wchodzącym w życie dokumentem. Następnie głos zabrał mer Chambert, który wyraził wielką radość z faktu podpisania umowy. Swoje przemówienie zakończył – zgodnie z francuskim zwyczajem - wiwatem na cześć Rogoźna, La Trimouille, Polski i Francji. Burmistrz Rogoźna serdecznie podziękował za gościnność i zainteresowanie naszym miastem oraz wręczył merowi herb i flagę Rogoźna oraz gobelin z wizerunkiem herbu La Trimouille wykonany przez panią Barbarę Sujak. Starosta Hevre Vallet nadał burmistrzowi Janusowi honorowe obywatelstwo departamentu Vienne i wręczył pamiątkowy medal. Na zakończenie uroczystości w merostwie wzniesiono toast za pomyślną współpracę między naszymi gminami.
O godzinie 19.00 w sali strażaków odbyła się oficjalna kolacja, złożona z wykwintnych dań francuskiej kuchni. Stoliki nosiły nazwy polskich i francuskich miejscowości z okolic Rogoźna i La Trimouille oraz ozdobione były barwami obu państw. Ojcowie miast wraz z małżonkami witali przy drzwiach wszystkich przybywających gości. Na wstępie odegrano „Mazurka Dąbrowskiego”, „Marsyliankę” oraz unijną „Odę do Radości”, przemawiał starosta, a także mer Chambert, który nadał burmistrzowi Janusowi honorowe obywatelstwo miasta La Trimouille. Sto lat odśpiewano Ryszardowi Krzyżelewskiemu, który włożył mnóstwo wysiłku w nawiązanie współpracy oraz przygotowanie pobytu polskiej delegacji. Burmistrz Janus serdecznie podziękował za oba honorowe obywatelstwa, którymi go obdarzono. Podziękował również wszystkim goszczącym naszą delegację rodzinom oraz zaprosił delegację z La Trimouille do Rogoźna. Podczas kolacji bez trudu można było dostrzec więzy przyjaźni jakie pomimo pewnej bariery językowej nawiązały się między przedstawicielami obu narodów.
Wtorek 10 sierpnia, przedostatni dzień naszego pobytu we Francji, był równie intensywny, jak dni poprzednie. Wcześnie rano wyruszyliśmy w podróż do Les Sables d’Olonne, popularnego francuskiego kurortu nad Atlantykiem. Miejscowość licząca 50 tysięcy stałych mieszkańców latem zamienia się w półmilionową, tętniącą życiem nadmorską metropolię. Wąskie uliczki starego miasta, nowoczesne hotele położone bezpośrednio nad brzegiem oceanicznej zatoki oraz potężny port pozostawiają w każdym odwiedzającym niezapomniane wrażenie, podobnie jak bardzo szybkie przypływy i odpływy. W ciągu kilku godzin pobytu byliśmy świadkami podniesienia poziomu wód o około 1,5-2 metrów i całkowitego zalania 300-metrowej plaży.
Po powrocie do La Trimouille udaliśmy się do remizy strażaków-ochotników, gdzie mogliśmy zapoznać się z wyposażeniem ich jednostki w sprzęt bojowy i ratowniczy. W imieniu polskiej delegacji i rogozińskich strażaków wystąpił Józef Kamiński, który podziękował za zaangażowanie strażaków w przyjęcie polskiej delegacji. Po poczęstunku i toaście w remizie udaliśmy się do miejskiego parku, w którym zorganizowana została zabawa taneczna.
W podróż powrotną wyruszyliśmy w środę 11 sierpnia rano. Podczas pożegnania z francuskimi rodzinami na placu przed remizą na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia, uściskom i wzajemnym serdecznościom nie było końca. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć, wymieniliśmy się adresami i wyposażeni w niezwykłe wspomnienia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Do Rogoźna wróciliśmy w czwartek 12 sierpnia w godzinach południowych.
Pobyt delegacji w La Trimouille pokazał zarówno Rogoźno jak i cały nasz kraj z najlepszej strony. Francuzi mogli bliżej poznać naszą kulturę, tradycje i obyczaje. A Gmina Rogoźno zyskała we Francji znakomitego partnera, z którym warto na długie lata utrzymywać jak najlepsze i jak najbliższe relacje.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!