6 września 2024 roku trzydziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej wyruszyła na dwutygodniowy program edukacyjny do Grecji.
Wyjazd ten zorganizowano w ramach projektu „Zielona Europa – szkoła dla planety”, wspieranego przez Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Dofinansowanie projektu wynosiło 252 968,53 PLN, z czego 82,52% pochodziło z budżetu środków europejskich, a 17,48% z budżetu krajowego. Projekt miał na celu edukację ekologiczną i promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów.
Po długiej podróży uczestnicy dotarli do hotelu Anais, malowniczo położonego w miejscowości Korinos na Riwierze Olimpijskiej. Pierwszy dzień spędzili na zwiedzaniu okolicy. Następnie rozpoczęli realizację – podzieleni na grupy, uczniowie projektowali logotypy oraz hasła dotyczące ekologii.
W kolejnych dniach uczniowie przebywali w Platon Private School w Ganachorze, gdzie podjęli „Eco challenge” – edukacyjny program, podczas którego polscy uczniowie wymieniali się doświadczeniami z greckimi kolegami. Wspólnie poznawali tajniki ekologicznej uprawy roślin, takich jak kiwi i granaty, rosnących tuż za szkołą. Dyskutowali także na temat różnic w metodach rolniczych stosowanych w Grecji i Polsce. Jednym z wyzwań była akcja #YouthInAction, w ramach której uczniowie sprzątali plażę, zbierając odpady wyrzucane przez morze.
Po tygodniu intensywnych zajęć edukacyjnych uczniowie mieli okazję zwiedzić malowniczy masyw Olimp, kojarzony z greckimi mitami. Spacerując wąwozem Enipeas, odwiedzili Wodospad Zeusa, który – jak opowiedziała przewodniczka – ucierpiał na skutek zmian klimatycznych. Wycieczka obejmowała również wizytę w Palaios Panteleimonas, miejscowości, która dopiero niedawno zyskała dostęp do elektryczności, a mimo to skutecznie opiera się nowoczesnym technologiom.
Kolejną atrakcją były Meteory – słynne „wiszące klasztory”, usytuowane na stromych skałach. Panoramiczny widok z tego miejsca zapierał dech w piersiach i pozostanie na długo w pamięci uczestników. Po weekendowym zwiedzaniu młodzież wróciła do szkoły, gdzie uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego, uczyła się greckich tańców i alfabetu, a także prowadziła prelekcje o Polsce i ekologii.
Podsumowaniem był rejs na wyspę Skiatos oraz zwiedzanie Tesalonik – stolicy regionu. Niezapomniane widoki, spotkania z delfinami i nowe przyjaźnie sprawiły, że uczniowie powrócili do Polski pełni pozytywnej energii i gotowi, by kontynuować misję dbania o środowisko.