Wągrowiec uczcił 1000-lecie koronacji pierwszych królów Polski

W czwartek, 27 marca 2025 roku, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu odbył się uroczysty koncert zatytułowany „Muzyka dawna i tańce polskie”.

Wydarzenie wpisywało się w ogólnopolskie obchody 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II Lamberta, którzy w 1025 roku zostali koronowani w Gnieźnie, dając symboliczny początek Królestwu Polskiemu.

W koncercie wystąpili uczniowie oraz nauczyciele szkoły muzycznej, prezentując starannie przygotowany program złożony z dzieł kompozytorów epoki baroku i klasycyzmu, a także utworów anonimowych zakorzenionych w tradycji europejskiej i polskiej.

Wieczór otworzyła uroczysta interpretacja „Te Deum – Preludium” Marca-Antoine’a Charpentiera w wykonaniu nauczycieli szkoły: Waldemara Wielkińskiego (trąbka), Kamila Lisa (organy) i Wojciecha Fiebiga (kotły). Następnie chór szkolny pod dyrekcją Agnieszki Maciejewskiej zaprezentował średniowieczną „Bogurodzicę”.

W dalszej części koncertu publiczność miała okazję usłyszeć m.in. fragment „Carmina Burana” Carla Orffa, francuską pieśń ludową, „Allemande” Josepha Haydna, „Gawot” Jeana-Philippe’a Rameau oraz wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, w tym „Bourrée”, „Preludium d-moll BWV 936”, „Inwencję 2-głosową C-dur” oraz fragmenty suit orkiestrowych. Nie zabrakło także Mozarta – zaprezentowano arię „ ci darem la mano” z opery „Don Giovanni”.

Publiczność mogła podziwiać młodych muzyków nie tylko w solowych interpretacjach, lecz także w duetach, z udziałem akompaniatorów. W programie znalazły się też kompozycje Telemanna, Vivaldiego, Jeremiaha Clarke’a („Trumpet Voluntary”) i Georga Friedricha Haendla – monumentalne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz”.

W koncercie finałowym zabrzmiały również „Fanfary rycerskie” opracowane przez Wojciecha Fiebiga.

Występ był nie tylko muzyczną podróżą w czasie, ale również formą lokalnego upamiętnienia tysiącletniej historii państwowości Polski. Koncert, przygotowany z najwyższą starannością, stanowił ważny element obchodów jubileuszu, podkreślając rolę kultury i edukacji muzycznej w budowaniu tożsamości narodowej.


REKLAMA

Dodaj komentarz

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty