Uroczystości organizowane przez Koło Sybiraków w Rogoźnie odbywają się przy pomniku znajdującym się na pl. Karola Marcinkowskiego.
Na wspomniany pomnik składa się duży żelazny krzyż i głaz z tablicą o treści: "W hołdzie ofiarom systemu ludobójstwa 1939-1956 SYBIR KATYŃ WIĘZIENIA. Sybiracy i społeczeństwo. Rogoźno 1990 r."
Po raz pierwszy ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Sybiraka zorganizowana została przez Związek Sybiraków 17 września 1991 roku. Od roku 2003, w dniu rocznicy agresji ZSRR na zmagającą się z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczpospolitą w roku 1939, organizowany jest w tym dniu Światowy Zjazd Sybiraków. Celem organizacji Dnia Sybiraka jest przypominanie tragicznych losów zesłańców wyrzucanych ze swych domów i zagród, a następnie przymusowo wysyłanych do "nieludzkiej ziemi" w warunkach urągających ludzkiej godności i wszelkim prawom człowieka.
Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się okolicznościową mszą św. odprawioną przez dziekana Dekanatu Rogozińskiego ks. kanonika Eugeniusza Śliwę w kościele p.w. Ducha Świętego. Po przejściu pod pomnik i odegraniu hejnału Rogoźna głos zabrał prezes Koła Sybiraków Zygmunt Strenczak, który nakreślił wszystkim zebranym historyczne tło wywózek na Sybir. Odegrano "Pieśń Sybiraków", a następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Pierwszą wiązankę złożyli członkowie Koła, druga złożona została w imieniu społeczeństwa powiatu. Wiązankę w imieniu społeczeństwa Gminy Rogoźno złożył burmistrz Rogoźna Bogusław Janus wraz z sekretarzem gminy Iwoną Sip-Michalską i skarbnikiem Marią Kachlicką. Inne delegacje reprezentowały Radę Miejską w Rogoźnie (przewodził jej przewodniczący Roman Szuberski), Bractwo Kurkowe "Rogoża" i placówki oświatowe. Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!