Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a druga tura 5 grudnia – poinformował premier Donald Tusk. Premier podkreślił, że ten termin wydawał mu się optymalny. Ocenił też, że wszyscy spodziewali się tego terminu. "Życzę wyborcom trafnego wyboru i dużej frekwencji" - powiedział. Wyraził nadzieję, że nie będzie ona mniejsza niż w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych.
"Z satysfakcją przyjąłem opinię Państwowej Komisji Wyborczej, że jest to termin optymalny z punktu widzenia możliwości organizacyjnych." Jak ocenił, wybory samorządowe w Polsce "zdobyły swoją rangę".
"Biorąc pod uwagę autorytet, jakim cieszą się przynajmniej niektórzy samorządowcy, wyniki, jakie otrzymują niektórzy prezydenci, wójtowie pokazują, że zaufanie do polityki stosunkowo najłatwiej zbudować na poziomie samorządu" - mówił premier.
"Premierzy, prezydenci, marszałkowie Sejmu, że wymienię choćby tę trójkę - możemy tylko pozazdrościć niektórym samorządowcom skali poparcia, jakie uzyskują w swoim miejscu zamieszkania" - powiedział Tusk.
Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad. Do głosowania uprawniony jest każdy pełnoletni, który jest na stałe zameldowany na terenie danej rady wyborczej.
W gminach liczących do 20.000 mieszkańców wybory samorządowe odbywają się według ordynacji większościowej, w systemie większości względnej, natomiast w gminach liczących powyżej 20.000 mieszkańców, a także w powiatach i województwach - według systemu proporcjonalnego.
Według niedawnych badań CBOS Polacy dokonując wyborów władz samorządowych kierują się najczęściej zasadą zaufania do poszczególnych kandydatów, a nie zaufaniem do partii politycznych. W wyborach samorządowych - zarówno do rad, jak i w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - większość badanych wolałaby głosować na kandydatów niezwiązanych z żadną partią czy ugrupowaniem politycznym - wynika z sondażu CBOS. Udział w wyborach zapowiada 66 proc. badanych.
Wczoraj poznaliśmy kolejnego kandydata na fotel burmistrza Wągrowca. Platformę Obywatelską w zaplanowanych na 21 listopada 2010 wyborach samorządowych będzie reprezentował Pan Krzysztof Poszwa.
Oficjalny start w wyborach na dzień dzisiejszy zapowiedzieli: Pan Dariusz Eitner (Porozumienie Społeczne, wcześniej PIS) oraz Pan Krzysztof Poszwa (PO).
Start obecnego burmistrza Pana Stanisława Wilczyńskiego pozostawał niewiadomą, mówiono, że z powodów osobistych z polityki i startu w wyborach może on zrezygnować.
– Będę startował na... dziewięćdziesiąt procent. Ostateczną decyzję podejmiemy niebawem na spotkaniu Samorządności Wągrowieckiej 2000 – mówił burmistrz Wągrowca, a zarazem prezes SW 2000.
Ta wypowiedź rozwiała wszystkie wątpliwości. Czekamy zatem na oficjalny start w wyborach SW 2000.
Dariusz Eitner | Krzysztof Poszwa | Stanisław Wilczyński |
Śledząc wągrowiecką scenę polityczną trzej kandydaci to nie zaskoczenie. Już teraz możesz oddać swój głos na jednego z kandydatów biorąc udział w sondzie przygotowanej przez Portal WRC.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!