List otwarty do Burmistrza. Zrównoważony rozwój miasta?

List otwarty do Burmistrza Miasta S. Wilczyńskiego.  Zrównoważony rozwój miasta - czy aby na pewno?

Szanowny Panie Burmistrzu,

Od dawna słyszymy o zrównoważonym rozwoju miasta Wągrowca. Nie tak dawno dostał Pan medal „Labor Omnia Vincit”, mający uhonorować taki sposób rozwoju miasta. Ale co tak naprawdę oznacza zrównoważony rozwój miasta w przypadku Wągrowca?

Mamy Aquapark – ostatni hit inwestycyjny miasta, nie wszystkim się podoba, ale demokracja pozwala na własne, odrębne zdanie.
Z drugiej strony mamy szkołę, w której nie ma sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia, nie ma boiska, dzieci grają w piłkę z bramką stworzoną z dwóch koszy na śmieci, okna nie były wymieniane od ponad pół wieku, brakuje komputerów, dach szkoły wymaga remontu, a oświetlenie w salach zagraża bezpieczeństwu dzieci, taki właśnie jest obraz Szkoły Podstawowej Nr 3, która mieści się w dwóch budynkach: przy ul. Klasztornej i ul. Letniej.
Władze miasta podały do wiadomości, że szkoły podstawowe dla dzieci klas 1-3, dostały m.in. tablice interaktywne. Niestety, nikt nie wziął pod uwagę, że w szkole nr 3 są dwa budynki oddalone od siebie i tablica trafiła na ul. Klasztorną, a na ul. Letniej dzieci nie mogą z tego udogodnienia korzystać. Takich przykładów w przypadku tej szkoły jest więcej.

Szkoły w roku 2011 miały za zadanie wygospodarować oszczędności w swoich budżetach. Nie będzie więc inwestycji na potrzebne i niezbędne rzeczy. Nie dotyczy to natomiast odpłatności za zajęcia dzieci na basenie. Szkoły płacą, nie według rzeczywistej liczby dzieci, które skorzystały z zajęć na basenie, tylko według ilości uczniów w danej klasie. Płacą więc za wszystkie, mimo że z zajęć nie korzystają wszystkie dzieci. W świetle braków jakie są widoczne w szkołach, takie ustalenia są delikatnie mówiąc nieporozumieniem. Czy to szkoły mają dofinansowywać Aquapark?


Andrzej Frycz Modrzewski mówił "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"...

Jak dzieci, które uczą się w takich warunkach, mają później konkurować z uczniami w innych szkołach, na studiach, czy na rynku pracy za kilka lat?

Dziwi też fakt, że wskazywane przez radnych programy unijne, ministerialne, z których można by pozyskać środki, traktowane są z niechęcią. Przemilczeć można fakt, że urzędnicy, czy dyrektorzy przyznają, że o wielu programach nie wiedzą. To jest przygnębiające, że od ładnych kilku lat możemy korzystać ze środków Unii Europejskiej, a miasto korzysta z tego w ograniczony sposób. Jak zrozumieć tłumaczenia, że raz się nie udało to nie warto próbować?


Czy zrównoważony rozwój miasta to ulice Bonowskiego, Kowalskiego itd., gdzie mieszkańcy toną w błocie i z trwogą myślą o tym, co się stanie, gdy potrzebna będzie pomoc karetki czy straży pożarnej? A może to także Marcinkowo, gdzie ludzie od wielu lat żyją bez bieżącej wody i kanalizacji?


Ktoś powie, nie ma na wszystko pieniędzy. Tak, nie ma. Tylko w takim wypadku, należy w pierwszej kolejności robić to co konieczne i niezbędne. Tymczasem MKS Nielba może liczyć na środki z budżetu miasta kilkakrotnie wyższe niż miasto ma zamiar przeznaczyć na budowę dróg. W zasadzie, w tym roku poza opracowaniem dokumentacji modernizacji w ok. ul. Lipowej, Kasprowicza, nie ma środków w budżecie na żadne inwestycje drogowe. Czy to są właściwe proporcje i priorytety?


A może zrównoważony rozwój miasta to pogłębiające się bezrobocie i ubożenie mieszkańców naszego miasta? W 2010 roku z pomocy społecznej w naszym mieście skorzystało 2109 osób. To są tylko te osoby, które spełniają kryteria kwalifikujące do korzystania ze świadczeń. Blisko 10% naszych mieszkańców korzysta z pomocy społecznej! To jest zatrważająca liczba. Do tego trzeba dodać osoby, które nie korzystają z pomocy społecznej z powodu minimalnie wyższych dochodów. Są też zapewne takie osoby, które najzwyczajniej wstydzą się poprosić o pomoc. I niestety liczba takich mieszkańców rośnie.


Patrząc na to wszystko zastanawiam się czy zrównoważony rozwój miasta to właściwy kierunek...? Moim zdaniem nie.


Z poważaniem

Katarzyna Jahnz-Jenek

Radna Rady Miejskiej
Porozumienie Społeczne


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty