Burmistrz Miasta Wągrowca Stanisław Wilczyński wydał oświadczenie.
OŚWIADCZENIE
W związku z informacjami, jakie w ostatnim czasie ukazują się na łamach „Tygodnika Wągrowieckiego" pragnę przybliżyć mieszkańcom Wągrowca kilka spraw, wokół których narosło wiele nieścisłości.
1) Rezygnacja prezesa zarządu Aquapark Wągrowiec Sp. z o.o., pani Anity Wiczyńskiej:
O rezygnacji ze stanowiska prezesa zarządu spółki Aquapark Wągrowiec Sp. z o.o., pani Anita Wiczyńska powiadomiła mnie w piątek, 29 kwietnia br., przed posiedzeniem Rady Nadzorczej Spółki, która zgodnie z Kodeksem spółek handlowych jest władna do powoływania i odwoływania prezesa zarządu. Umowę miała zawartą na okres 3 lat, tj. do 15 grudnia 2011 r.
W swoim piśmie, które złożyła na ręce Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki, pani prezes Wiczyńska nie podała powodów swojej rezygnacji, jednak w rozmowie ze mną jako jeden z głównych powodów swojej decyzji wymieniła fakt, że nadarzyła się okazja podjęcia pracy w pobliżu miejsca zamieszkania. Codzienne dojazdy do pracy do Wągrowca (ok. 45 km w jedną stronę) były w ocenie pani prezes zbyt absorbujące czasowo.
Rezygnację pani prezes Anity Wiczyńskiej przyjąłem ze zrozumieniem z jednej strony, lecz także z żalem, bowiem władze miasta pozytywnie oceniają zaangażowanie i pracę pani prezes, zarówno na etapie przygotowania inwestycji, jej realizacji, jak i po zakończeniu budowy aquaparku. Między innymi dzięki wysiłkom pani Wiczyńskiej mamy dzisiaj jeden z najładniejszych tego typu obiektów w regionie. Pragnę jednocześnie zapewnić, że Rada Nadzorcza Spółki w porozumieniu ze mną dołoży wszelkich starań, aby znaleźć godnego następcę, który przejmie kierowanie spółką od pani Anity Wiczyńskiej po 31 maja br.
2) Frekwencja w wągrowieckim aquaparku:
Od chwili otwarcia wągrowieckiego aquaparku, przez okres trzech pierwszych miesięcy (od 26 stycznia br. do 30 kwietnia br.) z jego usług skorzystało blisko 57 tysięcy osób (czyli średnio 603 osoby dziennie), w tym mieszkańców naszego miasta oraz powiatu, a także m.in. Poznania, Nakła, Gniezna, Żnina, Wyrzyska i wielu innych miejscowości naszego regionu. Aquapark w Wągrowcu zyskał wśród odwiedzających bardzo dobrą markę i ocenę. Ocenianie frekwencji na podstawie wyrywkowych danych, co czyni redakcja Tygodnika Wągrowieckiego, jest niezasadne, bowiem obiekty tego typu, w tym wągrowiecki aquapark, cechuje sezonowość frekwencji. Należy jednak pamiętać, że duża frekwencja w pierwszym miesiącu funkcjonowania naszego aquaparku wynika z faktu, że w tym okresie trwały 2-tygodniowe ferie zimowe w szkołach. To okres, w którym wszystkie obiekty basenowe w Polsce przeżywają zwiększone zainteresowanie ze strony klientów. Ponadto pragnę przypomnieć fakt, że tego typu obiekty nie są dochodowe, podobnie jak inne obiekty sportowe czy kulturalne, a zadaniem Zarządu Aquaparku jest troska o jak największą frekwencję.
3) Odpłatność za korzystanie z herbu miasta:
Nie jest prawdą, że Burmistrz Miasta Wągrowca planuje wprowadzić opłaty za korzystanie z herbu. Kwestia zasad korzystania z herbu pojawiła się jako jeden z tematów omawianych w ramach prac Komisji Statutowej, która z woli Rady Miejskiej dyskutowała na temat projektowanych zmian w Statucie Gminy Miejskiej Wągrowiec. W pracach tej komisji nie uczestniczyłem.
Pracownicy Urzędu Miejskiego, spodziewając się dyskusji na ten temat, przedstawili w formie informacyjnej obecnym na Komisji czterem radnym funkcjonujące w obrocie prawnym uchwały w tej materii w innych miastach, w tym m.in.: Uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy oraz Gdańska w sprawie zasad używania herbu, barw i hejnału. W uchwałach tych mówi się m.in. o takim używaniu herbu, by zapewnić mu okoliczności i warunki zapewniające jego poszanowanie, a także, że nie może ono godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes miasta. Jest w nich również mowa o odpłatności za używanie herbu, ale tylko dla celów komercyjnych.
Działając w dobrej wierze Sekretarz Miasta przygotował, w oparciu o uchwały w Bydgoszczy i Gdańsku, materiał roboczy pt. projekt uchwały o zasadach korzystania z herbu. Zaznaczono przy tym, że materiał ten ma charakter tylko informacyjny i wymaga dalszych konsultacji z radnymi. Stąd moje zaskoczenie, gdy przeczytałem artykuł w „Tygodniku Wągrowieckim”, w którym sugeruje się, jakoby burmistrz podjął decyzję, iż korzystanie z herbu Wągrowca ma się odbywać za opłatą. To nieprawda.
4) Wstrzymanie robót budowlanych na IV odcinku wągrowieckiej obwodnicy:
Kwestia wstrzymania robót na budowie IV odcinka obwodnicy Wągrowca bardzo mnie niepokoi. Na bieżąco tę sprawę monitoruję, jednak muszę podkreślić, że zgodnie z prawem to do inwestora, którym jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Poznaniu – należą wszelkie decyzje związane z tą inwestycją, gdyż to z nim wykonawca podpisał umowę na jej realizację. Rozmowy w tej sprawie między inwestorem a wykonawcą trwają i wierzę, że wkrótce prace zostaną wznowione.
Burmistrz Miasta Wągrowca
Stanisław Wilczyński