Porad kilka Jarka Wilka

Obserwuję od lat to co się dzieje w Naszym mieście i muszę powiedzieć, że ostatnimi czasy nie dzieje się najlepiej.

Bezrobocie dotyka co piątego mieszkańca naszej gminy, a wśród młodzieży podejrzewam, że jest jeszcze większe. Zauważalny jest spadek inwestycji, a także ucieczka firm z Wągrowca. Główną bolączką miasta jest brak poważnych inwestorów, a bez tego niemożliwe jest dokonanie jakiegokolwiek postępu w dziedzinie pomnażania potencjału gospodarczego, jak i przeciwdziałanie bezrobociu.

Wchodząc na stronę UM znajdujemy tam informację cyt. "Miasto posiada ok. 70 ha w pełni uzbrojonych i dobrze położonych wzdłuż obwodnicy terenów pod inwestycje". I wydawałoby się to piękne, tylko dlaczego jest coraz gorzej, jak jest tak dobrze?

Pytanie: kto o tym wie i do kogo jest zwrócona ta informacja? Jak na razie mam wrażenie, że promujemy miasto w mieście. Żyjemy w czasach, gdzie dynamika dziejących się procesów jest wręcz oszałamiająca i realia panujące w latach 80-tych czy 90-tych zupełnie już do niej nie pasują. Dlatego też ośmielam się zaproponować mieszkańcom Naszego miasta dyskusję nad przyszłością i rozwojem.

Oto co proponuję:

1. Wprowadzenie zmian do studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego.
Należy ten plan urealnić, a więc sporządzić go zgodnie z rzeczywistością. Nie może być sytuacji, gdzie na planach znajduje się np. rura wysokoprężna z gazem ziemnym, a w rzeczywistości jej tam nie ma i nigdy nie będzie. Przez takie niedokładne plany dużo terenów jest wyłączonych z inwestycji. Taki przypadek zgłosił na Komisji Rozwoju Miasta Pan Marek Janowski.

2. Przygotowanie planów miejscowych oraz aktywizacja obszarów inwestycyjnych.
Poprzez aktywizację rozumiem nie tylko wytyczenie działek, dróg i określenie ich przeznaczenia, ale także uzbrojenie w media.

3. Kampania reklamowa terenów pod przemysł i usługi skierowana nie tylko do odbiorców krajowych, ale także zagranicznych.
Porobienie folderów reklamowych i skierowanie ich poprzez nie tylko instytucje, ale także chociażby internet do odbiorców w kraju i za granicą. Informacja skierowana do Niemców, musi być po niemiecku, do Francuzów po francusku itd., czy wręcz „imienne” zaproszenie wybranych inwestorów.

4. Wycofanie się z projektów kapitałochłonnych takich jak: "mała obwodnica" czy "Centrum", które ma powstać na terenach pokolejowych.
Czy należy zarzucić te plany całkowicie? Moim zdaniem „małą obwodnicę” należy wykasować w tym kształcie i więcej do tego nie wracać, natomiast budowa "Centrum" ma sens, ale w dużo późniejszym czasie. Na razie Nas na to najzwyczajniej nie stać i długo nie będzie, chyba, że koszty jego budowy poniosą inwestorzy prywatni i żeby to nie były kolejne markety.

5. Ograniczenie dopłat do Aquaparku.
Jak można to osiągnąć? Otóż moim zdaniem należy połączyć OSiR i Aquapark w jeden kompleks. Należy dokapitalizować OSiR i pobudować tam bazę hotelową z prawdziwego zdarzenia. Zainwestowane pieniądze zwrócą się bardzo szybko. OSiR ma szansę stać się naprawdę znaczącą pozycją na mapie ośrodków sportowych ściągającą w swoje podwoje nie tylko drużyny z kraju, ale też z zagranicy.

6. Szeroko zakrojona pomoc i reklama dla przedsiębiorców i inwestorów.
Wchodząc na stronę miasta mamy informację o hotelach, restauracjach, dyżurach lekarskich, aptekach, ale nie ma chociażby o warsztatach samochodowych, czy sklepach motoryzacyjnych, a przecież wiemy, że auto potrafi się popsuć w najmniej oczekiwanym momencie.

Sytuacja na świecie pod względem gospodarczym wszyscy wiemy jak wygląda, dlatego musimy działać, żeby zminimalizować chociaż u siebie skutki kryzysu. Kłania się tu stara maksyma matematyczna "umiesz liczyć, licz na siebie". Musimy zacząć liczyć na siebie i nawet swoje słabości przekuć na atuty.

Przykład: Skrzyżowanie rzek. Co z tego, że sztuczne? Atutem jest to, że jest to jedno z nielicznych na świecie. Wągrowieckim skrzyżowaniem rzek zachwyca się Lublin, na stronie internetowej możemy przeczytać "(...)W Wągrowcu, w Wielkopolsce znajduje się skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby.  Jest o tyle niesamowite, iż jest jedyne w Europie a drugie na Świecie. Cóż w nim wyjątkowego? A to iż dwie rzeki krzyżują się między sobą, natomiast ich wody nie mieszają się.  Powstało ono sztucznie w 1830 roku w wyniku prac melioracyjnych. Przez wiele lat nikt nie wiedział, iż powstało tu drugie na świecie takie wyjątkowe miejsce. Wydaje się to niemożliwe, jednakże badania geografów oraz hydrologów potwierdziły owe „zachowanie” wód. (...)"

Jak widać jest to perełka, którą wystarczy odpowiednio oprawić, a nie niszczyć obwodnicą. Jeziora, rzeki i lasy też są wielkim atutem i też wystarczy ten obszar zagospodarować.

Jednak mimo tych atutów, Wągrowiec jako miasto typowo turystyczne jest jakimś nieporozumieniem. Nie mamy szans z miastami nadmorskimi, czy położonymi w górach, a inwestycje w ten sektor musiałyby być gigantyczne. Wągrowiec jako miasto przemysłowo-usługowe z doskonałymi wręcz warunkami do wypoczynku, dbające o swoje środowisko naturalne jak najbardziej ma sens i moim zdaniem w tym kierunku należy iść. Kampania reklamowa „Wągrowiec - perła w koronie jezior” promuje miasto jako turystyczne, a takowym podejrzewam, że nigdy nie będzie.

Skąd wziąć środki na inwestycje? Większość inwestycji zapewnią środki prywatne, ale nie zwalnia to władz miejskich od pozyskiwania środków z funduszy europejskich, dotacji i skłaniałbym się tu też do partnerstwa publiczno-prywatnego i jak najmniejszego zadłużania się.

Jednak pierwsze co należy bezwzględnie zrobić, to o tym rozmawiać. Chowanie głowy w piasek i udawanie, że wszystko jest ok nic tu nie da, takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację.

Nikt nie ma monopolu na wiedzę i mądrość - ja też, toteż chciałbym zrobić bazę pomysłów, bowiem już nie raz w historii zdawałoby się banalny pomysł pchał  świat do przodu.

Interesują mnie konkretne pomysły, podpisane z imienia i nazwiska, a także wskazanie możliwych źródeł finansowania. Zdaję sobie sprawę z tego, że za chwilę mogą posypać się gromy na moją głowę, jednak zaryzykuję, bo Wągrowiec jest tego wart, ma ogromny potencjał i kocham to miasto jak żadne inne na świecie. Pomysły można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Chciałbym podziękować Portalowi WRC za możliwość wypowiedzi i mam nadzieję, że na łamach tego Portalu odbędzie się inspirująca dyskusja, która zaowocuje konkretnymi rozwiązaniami.

Z pozdrowieniami dla Mieszkańców
Jarosław Wilk
Radny Rady Miejskiej w Wągrowcu


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty