Wywóz szamba w swoim zakresie

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w całym kraju budzi sporo wątpliwości. Mieszkańcy zastanawiają się co i jak się zmieni z dniem 1 lipca, kiedy to zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa.

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622 z późn. zm.) utrzymanie czystości i porządku w gminie należy do jej zadań własnych. W praktyce oznacza to, że to właśnie gminy są odpowiedzialne między innymi za wywóz odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

- Mieszkam na terenach wiejskich i posiadam kubeł na nieczystości stałe oraz szambo na płynne - tłumaczy pan Paweł. - Dzwoniłem do Urzędu Gminy z pytaniem czy po przejęciu obowiązku gospodarowania odpadami, będzie odbierać odpady komunalne. Odpowiedź brzmiała, że tak. Ale gdy zapytałem, czy będzie także odpowiedzialna za szamba, od razu usłyszałem, że nie - dodaje poirytowany mieszkaniec gminy Wągrowiec.

Pan Paweł zastanawia się o co tak naprawdę chodzi gminie. Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę i rozwiać wszystkie wątpliwości.

- Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rozróżnia dwa pojęcia: odpady komunalne i nieczystości ciekłe. Według tej ustawy za nieczystości ciekłe rozumie się ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych (dop. red. szamba). Natomiast przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzących od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych - informuje Natalia Pachowicz, Urząd Gminy Wągrowiec.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach narzuca na gminę obowiązek objęcia wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Ta sama ustawa narzuca obowiązki również na właścicieli nieruchomości. To my sami musimy wyposażyć nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych oraz przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażyć swoje nieruchomości w zbiorniki bezodpływowe nieczystości ciekłych lub w przydomowa oczyszczalnię ścieków bytowych.

Jak widać, odpady komunalne i nieczystości ciekłe to dwa różne pojęcia. Gminy w zamian za opłatę odbierała będą tylko odpady komunalne. Zatem nieczystości ciekłe pozbywać się będziemy, tak jak do tej pory, wykorzystując firmy zajmujące się ascenizacją.



Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty