Trwa rozruch wiatraków, które zostały wybudowane w gminie Margonin. Kiedy proces ten się zakończy, prąd przez nie wytworzony będzie mógł popłynąć do ogólnodostępnej sieci. Wartość energii wytworzonej przez wiatraki wyniesie około 5 mld złotych rocznie.
Lech Żak nie chce podać jednak konkretnych terminów.
Wszystko wskazuje jednak na to, że inwestycja rzeczywiście zbliża się do końca, bowiem inwestor – grupa EDP Renevables z Portugalii – już zorganizował oficjalne otwarcie elektrowni wiatrowej w gminie Margonin. Pod jednym z potężnych, 150- metrowych wiatraków w Próch-nowie, zebrali się przedstawiciele realizatora inwestycji, władz powiatu chodzieskiego i gminy Margonin z burmistrzem Leszkiem Łochowiczem. Najwięcej jednak było Hiszpanów i Portugalczyków, w tym kilkunastu dziennikarzy.
Najwidoczniej firma EDP chciała pokazać w swoim kraju efekt pracy, jaką wykonała w Polsce. Zresztą, trzeba przyznać, że naprawdę ma się czym pochwalić. W końcu na terenie gminy Margonin postawiła 60 wiatraków, każdy o mocy dwóch megawatów. Dzięki temu wiatrowa farma Margonin to największy zespół tego typu obiektów w Polsce oraz jeden z większych w Europie.
Oficjalną część uroczystości zakończyło poświęcenie inwestycji przez proboszcza parafii w Margoninie, księdza Piotra Tila.
Prąd z portugalskich wiatraków zostanie przekazany do linii należącej do Polskiej Grupy Energetycznej.
– Enea Operator nie byłaby w stanie przejąć tak dużej ilości energii – tłumaczy Lech Żak. – Dla porównania, byłoby tak, jakbyśmy chcieli wody z Missisipi wpuścić do Noteci.
Z danych wynika, że portugalskie wiatraki rocznie wytworzą 260 tys. MWh energii elektrycznej. Wystarczyłoby jej do zaspokojenia zapotrzebowania w prąd około 50 tys. pięcioosobowych rodzin.
Ponieważ w Enei nie udało nam się uzyskać informacji o tym, ile firma sprzedająca „wietrzny” prąd będzie mogła zarobić na sprzedaży energii, postanowiliśmy pokusić się o pewne obliczenia. Skoro czysta energia elektryczna – bez dodatkowych kosztów – kosztuje w Polsce 0,17 złotych za KWh, wytworzona przez mar-gonińskie wiatraki energia będzie warta około 5 mld złotych rocznie. Nie wiemy, jaka część tych pieniędzy trafi do właścicieli wiatraków, a jaka do Polskiej Grupy Energetycznej.