Wyniki pracy grupy 19 studentów z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii w Niemczech oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawione w sobotę, 8 lipca w Centrum Edukacji Ekologicznej, wskazują że stan Jeziora Durowskiego jest coraz lepszy.
Z badań przeprowadzonych przez studentów z Niemiec, Nigerii, Chile, Indonezji, Kazachstanu, Bangladeszu, Indii, Tajwanu, Hongkongu, Hondurasu, Ghany, Stanów Zjednoczonych i Polski, pod kierunkiem profesora Ryszarda Gołdyna oraz profesor Beaty Messyasz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wynika że w stosunku do lat ubiegłych poprawiła się większość wskaźników stanu ekologicznego Jeziora Durowskiego. Potwierdził to m.in. profesor Wilhelm Windhorst z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii, który podkreślił jednocześnie, że działania rekultywacyjne prowadzone w jeziorze wymagają stałego zaangażowania zarówno samorządu, jak i mieszkańców miasta.
Jezioro Durowskie jest coraz czystsze, o czym świadczy wzrost liczby okrzemek – mikroorganizmów charakterystycznych dla jezior o dobrych warunkach środowiskowych. Po raz kolejny potwierdziły się informacje, że najwięcej zanieczyszczeń do naszego jeziora spływa z Jeziora Kobyleckiego.
Obecny na podsumowaniu badań, burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa wręczył studentom certyfikaty ukończenia „Międzynarodowej Szkoły Letniej”, podziękował też kadrze naukowej i jej podopiecznym za wykonaną pracę, zapewniając że miasto będzie kontynuować działania związane z rekultywacją Jeziora Durowskiego.