Ulica harcmistrza Franciszka Grajkowskiego

Radni zdecydowali, że ulica łącząca Reja z Brzozową będzie nosić nazwę harcmistrza Franciszka Grajkowskiego.

Satysfakcji i radości z faktu, że nazwisko człowieka, który był dla nich prawdziwym wzorem, patronować będzie jednej z wągrowieckich ulic, nie kryli także przedstawiciele wągrowieckich harcerzy, którzy 26 października przybyli na obrady XXXVIII sesji Rady Miejskiej. Starali się o to od 2011 roku.

- Tabliczka eksponująca nazwę hm. Franciszka Grajkowskiego będzie doskonale widoczna dla wszystkich osób poruszających się ulicą Reja, która jest jedną z najruchliwszych ulic w naszym mieście. W pobliżu znajduje się także szkoła, dzięki czemu dzieci i młodzież będą miały okazję zainteresować się tą postacią. Wytycza ona też szlak do grobowca rodziny Keglów, miejsca niezwykle ważnego dla harcerzy, przy którym znajduje się płyta upamiętniająca bohaterską konspirację wągrowieckich Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej – mówi burmistrz Krzysztof Poszwa.

Przy nowo nazwanej ulicy nie ma żadnych zabudowań, dzięki czemu żaden wągrowczanin nie poniesie z tego powodu kosztów.

Kim był nowy patron ulicy Franciszek Grajkowski?

Franciszek Grajkowski urodził się 16 lipca 1904 roku w Wągrowcu, jako drugie z ośmiorga dzieci Franciszka i Pelagii (z domu Fołdzińskiej) Grajkowskich. Z krótkimi przerwami mieszkał tutaj aż do dnia swojej śmierci 6 maja 1990 r. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku zaangażował się w tworzenie wągrowieckiego harcerstwa, stając się jednym ze współzałożycieli II drużyny im. Tadeusza Kościuszki. Od tego czasu, nieprzerwanie, aż do śmierci w 1990 roku, był harcerzem, wyróżniając się m.in. działalnością konspiracyjną podczas II wojny światowej. Tuż po wojnie został mianowany na komendanta wągrowieckiego hufca. Za swoją działalność w czerwcu 1960 roku został mianowany harcmistrzem, by niedługo potem z powodów zdrowotnych zrezygnować z kierowania hufcem. Nadal był jednak aktywnym instruktorem ZHP, zasiadał w Komendzie i Radzie Hufca, kierował referatem Harcerskiej Służby Informacyjnej, wizytował drużyny i obozy.

Prezydium Rady Naczelnej ZHP, uchwałą z 26 czerwca 1986 nadało Franciszkowi Grajkowskiemu honorowy tytuł Instruktora – Seniora ZHP. W tym samym roku uchwałą Głównej Kwatery ZHP odznaczony został Złotym Krzyżem Za zasługi dla ZHP. Harcerstwo było jego życiową pasją. Poświęcił mu 70 lat swojego życia. Przez ten czas wykształcił w duchu harcerskim wielu harcerek i harcerzy.

Franciszek Grajkowski zmarł 6 maja 1990 roku w Wągrowcu. Dla wągrowieckich harcerzy i ludzi, którzy zetknęli się z nim w toku pracy zawodowej (w 1945 r. rozpoczął pracę w Starostwie Powiatowym jako Kontroler Sanitarny, a w kolejnych latach pełnił funkcję kierownika Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego) był wzorem prawości, uczciwości, życzliwości i pracowitości. Został pochowany 9 maja na cmentarzu nowofarnym w Wągrowcu. Zgodnie ze swoim życzeniem ubrany był w mundur harcerski. W 2011 Hufiec ZHP Wągrowiec otrzymał sztandar i patrona, którym został hm. Franciszek Grajkowski.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty