Dzisiaj starosta wągrowiecki Tomasz Kranc podpisał historyczną umowę z dyrektorem rozwoju Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), wprowadzając Powiat Wągrowiecki na mapę innowacyjnych regionów Polski.
Inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego Projekt 3W: woda-wodór-węgiel, to nowatorska inicjatywa BGK, która ma na celu wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii.
Cel i Misja Projektu
Projekt 3W skupia się na trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Jego głównym celem jest transformacja polskiej gospodarki w bardziej innowacyjną i konkurencyjną na arenie międzynarodowej. "Chcemy, jako bank rozwoju, inicjować dyskusję o wykorzystaniu wodoru, wody i węgla poza energetyką oraz realnie zmieniać naszą gospodarkę w perspektywie najbliższych kilkunastu lat," mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Woda jako klucz do zrównoważonego rozwoju
W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m³ wody, co jest trzykrotnie mniej niż średnia europejska. Projekt 3W podkreśla znaczenie zasobów wodnych i nawołuje do ich efektywnego zarządzania, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych.
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór, jako odnawialne źródło energii, ma szansę stać się paliwem przyszłości. Polska, dzięki inwestycjom w doliny wodorowe i farmy wiatrowe, ma szansę być liderem w produkcji zielonego wodoru.
Węgiel w nowoczesnych technologiach
Bank Gospodarstwa Krajowego chce zmienić postrzeganie węgla, promując jego zastosowanie w nowoczesnych technologiach, takich jak medycyna, farmakologia czy budownictwo.
🎬 Materiał wideo
Projekt 3W podkreśla znaczenie współpracy między światem nauki, biznesu i administracji. BGK chce podjąć się roli integratora wielu środowisk, by działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki.