Pomóżmy wspólnie 11-letniemu Szymonowi

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Wągrowcu ruszyły pełną parą.

23 i 24 czerwca w Wągrowcu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Szymona i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele chłopca liczą na zaangażowanie społeczności Wągrowca i okolic.

Szymon ma zaledwie 11 lat, ale chcąc zrozumieć swoją chorobę podjął rozmowę z lekarzem prowadzącym i zadawał pytania, których dojrzałością zadziwił wszystkich dorosłych. Rozmawiał o aplazji szpiku – bo właśnie taką diagnozę rodzina Szymona usłyszała w kwietniu. Jedyną możliwością, aby Szymon wrócił do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Szymon chce wrócić do rodzinnego domu w Wągrowcu i do Szkoły Podstawowej nr 2 gdzie ma swoich ulubionych kolegów. Chce być cały czas z mamą Marzeną, tatą Krystianem i ukochaną siostrą Wiktorią. W zaciszu swojego pokoju zgłębiać wiedzę na temat komputerów i komputerowych programów – bo Szymon ma bardzo sprecyzowane marzenie – chce być sławnym informatykiem, tworzącym oprogramowanie i sprzęt. Rodzice mówią, że to „mały mózg operacyjny”.

- Każdy z nas może pomóc nie tylko Szymonowi, ale wszystkim Pacjentom potrzebującym przeczepienia od dawców niespokrewnionych. „Razem możemy więcej. Twoja rejestracja jako potencjalny dawca szpiku, znaczy naprawdę więcej niż możesz sobie wyobrazić. Możesz podarować szansę na życie” – apelują rodzice Szymona – „Przyjdź! Zarejestruj się!”

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Szymona na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 455 955 potencjalnych Dawców, i prawie 32 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Szymonem.

Rodzina i przyjaciele Szymona nie potrafią czekać bezczynnie – zainicjowali organizację  akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Szymonowi i Innym”. Przygotowania  ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Partnerem akcji został Urząd Miasta oraz Burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa chcąc wesprzeć działania rodziny, przyjaciół Szymona i lokalnej społeczności.

14 czerwca odbył się przemarsz uczniów i nauczycieli. Ponad 800 przebranych na czerwono przedszkolaków i uczniów wągrowieckich szkół oraz ich opiekunów okazało swoje wsparcie dla Szymona walczącego z nowotworem krwi.

Finał akcji już niedługo. Rejestracja odbędzie się w kilku dogodnych lokalizacjach, do których serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wągrowca.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

22 czerwca 2018

09:00-13:00

  • SP nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich - Krótka 4, Wągrowiec

23 czerwca 2018

10:00-16:00

  • Ośrodek Sportu i Rekreacji - Kościuszki 59, Wągrowiec
  • Park 600-lecia, Wągrowiec

24 czerwca 2018

09:00-14:00

  • Betania przy Parafii św. Jakuba Apostoła, Wągrowiec

09:00-16:00

  • Park 600-lecia, Wągrowiec

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!!!

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie. 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 327 149 (kwiecień 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5 234 (kwiecień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty