Majówka. Dni Europy 2010

Organizacja imprezy pt. Dni Europy powinna zmierzać w kierunku prezentacji bogactwa i różnorodności  kultury europejskiej, nie koncentrować się wyłącznie na idei Unii Europejskiej.

Ta jest ważna, ale Unia, bez specyfiki i odrębności poszczególnych państw, jest tylko pozbawionym życia hasłem. Nasze Dni Maja mając więc przybliżać pomysł na zjednoczoną Europę, ale poprzez prezentację poszczególnych kultur.

W tym roku dwie kultury europejskie: rosyjska  i grecka. Stąd tytuł pierwszego koncertu „Na rosyjską nutę” i tytuł drugiego dnia „Na grecką nutę”. W kolejnych latach prezentować będziemy inne kultury (np. niemiecka i francuska).

Trzeci dzień kilkudniowej imprezy to 3 maja – polskie święto narodowe. Warto więc w ramach Dni Europy pokazać polski skarb kultury – muzykę Chopina (jesteśmy w trakcie Roku Chopinowskiego), i warto uczynić to w sposób lekki, otwarty, czyli w plenerze, oryginalnie (z udziałem niecodziennych instrumentów).

"Na rosyjską nutę" - 1.05. / godz. 18:30 - AMFITEATR MIEJSKI

W programie:
występ zespołu z Rosji - Krasnogorsk, oraz zespołu "Bajkał kozacy"

Bajkał Kozacy jako jedyny zespół w Polsce, prezentuje perły rosyjskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Melodie ludowe prezentowane są z towarzyszeniem oryginalnych rosyjskich instrumentów. Członkowie zespołu akompaniują sobie podczas koncertu na akordeonie, gitarze, bałałajce altowej i wzbudzającej największą ciekawość publiczności, olbrzymiej bałałajce kontrabasowej.

Zespół daje rocznie około 80 koncertów, głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Koncertował również w Belgii, Holandii, Hiszpanii i Słowenii. W grudniu 1998 roku, jako pierwszy zespół kozacki gościł z koncertami na Wyspach Kanaryjskich. Na zaproszenie Karla Moika, niemieckiego moderatora telewizyjnego, twórcy programu Musikanten-stadl wystąpił w wielkim show telewizyjnym z okazji światowej wystawy EXPO 2000 w Hanowerze. Zespół brał udział w programach radiowych i telewizyjnych w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Niemczech i Słowenii. Miał zaszczyt wystąpić przed Holenderską Rodziną Królewską a także dać koncert dla byłego prezydenta Rosji - Michaiła Gorbaczowa. W swym dorobku posiada płyty CD wydane w Austrii, Niemczech i Holandii.

Podczas koncertu wykona tak znane i lubiane pieśni rosyjskie jak: Oczy czarne, Wieczorny dzwon, Stienka Razin, Ej uchniem czy śpiewaną niegdyś przez Czesława Niemena rosyjską balladę pt. Bradiaga (Włóczęga). Wszystkie pieśni w repertuarze zespołu wykonywane są oczywiście w języku rosyjskim.


"Na grecką nutę" - 2.05.2010 - AMFITEATR MIEJSKI

godz. 16:00 - 19:00
gry, zabawy, konkursy, działania dla dzieci i całych rodzin (udział m. in. Europe Direct), stoiska z greckimi przysmakami, muzyka, kulinaria
godz. 19:00
koncert zespołu "Grecka Grupa Dimitris Zorbas"

Dimitris stawiał pierwsze kroki na estradzie w latach osiemdziesiątych z najpopularniejszym w Polsce greckim zespołem Prometeusz. Następnie koncertował również z zespołami: Kwiaty Akropolu i Zorba. W latach 90tych, już jako znany wokalista, występował w Grecji oraz nagrywał płyty, m.in. z wirtuozem bouzuki, Josifem Perastikosem.

Od wiosny 1999 roku artysta występuje znowu w Polsce z własną grecką grupą wokalno – instrumentalną DIMITRIS - ZORBAS, zyskując coraz większą popularność. Mocnym filarem zespołu jest Stavroula Frangudi – wirtuoz tańców greckich.

Zespół wykonuje wyłącznie oryginalne utwory greckie, stwarza  niezapomnianą, wspaniałą atmosfere, daje  dynamiczny i zaskakujący show., jako jedyny zespół w Polsce prowadzi  naukę publiczności greckich tańców - Zorby iSirtaki wciągając ją w wir prawdziwie greckiej zabawy. W swoim repertuarze ma dobrze znane w Polsce utwory: Zorba, Warka sto Gialo, Milisemu, Dzieci Pireusu.


Open Szopen - 3.05. / godz. 19:00 - AMFITEATR MIEJSKI

Open Szopen – czyli „otwarty Szopen”, ponieważ koncert zagrany będzie w plenerze i dostępny dla wszystkich mieszkańców (wstęp wolny). Otwarty będzie także na inne style wykonywania muzyki Chopina, stąd obecność takich instrumentów jak cytry czy marimba.

Recital chopinowski w wykonaniu :
Grzegorz Tomaszewski – cytry  i Karol Szymanowski – marimba, Zofia Lalak – fortepian i Adam Roszkowski – skrzypce

W pierwszej części koncertu usłyszymy utwory Chopina inspirowane motywami ludowymi, wykonywane na instrumentach, na co dzień wydawałoby się, odległych od klimatów chopinowskich.

W drugiej części klasyczny recital chopinowski:
* Polonez fantazja As-dur op.61
* Nokturn op.15 no.2 (transkrypcja A. Wilhelmi) - skrzypce
* 3 Mazurki op. 59
* Nokturn op. 27 no.2 (transkrypcja A. Wilhelmi) - skrzypce
* 2 Walce op. 34
* Nokturn cis-moll (transkrypcja N. Milstein) - skrzypce
* Nokturn op. 48 no. 1
* Grande Valse  Brillante op.18 - skrzypce
* Nokturn op.52 no.2
* Ballada  f -moll  nr.4 op.52

Zobacz szczegółowy program obchodów


Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty