Już w najbliższy piątek w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu niezwykła wystawa pn. Dawne narzędzia tortur.
Zapraszamy 7 lipca 2017 roku o godzinie 18:00 do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu przy ulicy Opackiej 15. Tego dnia w muzeum nastąpi otwarcie wystawy pn. „Dawne narzędzia tortur”.
- Na wystawie zostaną zaprezentowane rekonstrukcje dawnych narzędzi tortur pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wśród nich znajdzie się m.in. krzesło egzekucyjne, madejowe łoże, hiszpański zając, czy też pas cnoty. Ekspozycja zostanie uzupełniona treściami związanymi z działalnością wągrowieckich sądów miejskich do XVIII wieku — informuje Marcin Moeglich.
W średniowieczu i czasach wczesnonowożytnych stosowanie tortur było nieodłączną częścią przewodu sądowego. Sądy miejskie opierały swoją działalność o reguły zakładające, że koronnym dowodem zbrodni jest przyznanie się oskarżonego do winy. Zastosowanie takiego systemu wiązało się z potrzebą wywarcia na oskarżonym silnej presji. Często jednak bywało, że pod wpływem katowskiej „perswazji”, oskarżeni brali na siebie wszystkie zasugerowane zarzuty, bez względu na ich umocowanie w rzeczywistości. Odrębnie można potraktować różnego rodzaju przyrządy do wymierzania kary. Niektóre wykroczenia były karane na przykład włożeniem na twarz maski hańby i wystawieniem na widok publiczny lub obnoszeniem wokół rynku kamieni hańby.
Uwaga! Prezentowane na wystawie eksponaty oraz ilustracje zawierają drastyczne treści.