Nowe Horyzonty dla szkół w Wągrowcu

Uczniowie z  Wągrowca w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Już od października uczniowie szkół w Wągrowcu i okolicach będą mogli wziąć udział  w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tysięcy uczniów z całej Polski.

Wągrowiec, 4 września 2012 r. – W Wągrowcu projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) jest realizowany w Kinie MDK już po raz piąty. W poprzednich latach uczestniczyło w nim  około  1000 uczniów miesięcznie.

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie MDK realizujemy od 2008 roku i z biegiem czasu na stałe wszedł do flagowych propozycji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach kształcenia, oferowanych mieszkańcom powiatu przez nasz Miejski Dom Kultury. Każdego roku wągrowiecka edycja NHEF sukcesywnie poszerzała swoje kręgi, każda kolejna odsłona projektu cieszyła się większym zainteresowaniem, zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Piątą już edycję projektu otwieramy z nadzieją, że nie zawiedziemy Państwa oczekiwań. – mówi Daniel Hilbrecht, koordynator projektu.

Projekt powstał z myślą o młodych widzach, którym daje dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole. Pomimo ogólnego przekonania, że filmy stanowią doskonałą platformę do rozmów o zachodzących w świecie zjawiskach, badania przeprowadzone przez PBS DGA  w  sierpniu br. pokazują, że aż 42% rodziców dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie chodzi z nimi do kina, 36% robi to rzadziej niż raz na 3 miesiące. Spośród tych, którzy to robią, prawie połowa (45%) rzadko lub wcale nie wykorzystuje filmów do rozmów ze swoimi dziećmi, np. na trudne tematy. W opinii rodziców (48% badanych) również szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. Według nich uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów.

Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się do­wiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać. – mówi Jerzy Stuhr, ambasador projektu.

Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna - część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część kulturowym i społecznym. W ofercie programu można znaleźć produkcje polskie, europejskie i amerykańskie, dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt. Rekrutacja trwa do końca września.

Dodatkowych informacji udzielają

Daniel Hilbrecht
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 672 620 545

Marcin Pieńkowski
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

48 22 530 66 55, 600 534 978

Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt, który powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. Uzyskał również patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go także uznani twórcy kina i aktorzy, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Robert Gonera.

Zuzanna Szopowska

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty