9 listopada, odbył się re-premierowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo, niemego filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r.
|
Pierwsza ekranizacja "Pana Tadeusza" miała swoją premierę 9 listopada 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Premierę filmu zapowiadano w prasie, jako "epopeję filmową nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza".
Była to największa polska produkcja okresu międzywojennego. Budżet filmu przekraczał pół miliona złotych. Dla porównania samochód kosztował wtedy około 2,5 tysiąca złotych. Na premierze filmu w 1928 roku pojawili się marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki.
Taśmy z przedwojennym "Panem Tadeuszem" w czasie wojny wywieziono z kraju. Od lat 50. były w posiadaniu Filmoteki Narodowej. Gdy w 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty filmu, zdecydowano się na rekonstrukcję. Film został zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową z fragmentów pochodzących z różnych kopii, które zachowały się do czasów współczesnych.
Pokaz filmu rozpoczął się o godzinie 19:00. wcześniej premierę ekranizacji epopei Adama Mickiewicza poprzedziła transmisja na żywo z uroczystości otwarcia po remoncie warszawskiego kina Iluzjon, w której udział wziął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Projekcji filmu towarzyszyła muzyka na żywo, którą specjalnie na re-premierę skomponował Tadeusz Woźniak we współpracy z Tomaszem Szymusiem, Tomaszem Filipczakiem i Piotrem Woźniakiem. Najprawdopodobniej muzyka musiała też towarzyszyć premierze z 1928 roku, ale żadna z zachowanych recenzji filmu o niej nie wspomina.
Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!