Budzyń ma powody do radości. Malownicza miejscowość w powiecie chodzieskim najprawdopodobniej otrzyma prawa miejskie.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który dotyczy "ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy".
W dokumencie wymieniono 10 miejscowości, które mają uzyskać status miasta, wśród wymienionych jest Budzyń.
Budzyń prawa miejskie uzyskał już w połowie XV w., jednak w 1934 r. włodarze zdecydowali o zrezygnowaniu z tego statusu, a powodem miały być wysokie podatki. Teraz po wielu latach Budzyń ma szansę ponownie stać się miastem.
W marcu 2020 roku radni Rady Gminy Budzyń podjęli stosowną uchwałę, która dała możliwość włodarzom Budzynia na złożenie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosku o nadanie praw miejskich. To jeden z etapów, który daje możliwość uzyskania statusu miasta.
Wszystkie złożone wnioski rozpatrywane są pod kątem pięciu kryteriów — m.in. liczby mieszkańców (nie mniej niż 2 tysiące), posiadania niezbędnej infrastruktury (wodociągi, kanalizacja) i ewentualnego posiadania praw miejskich w przeszłości. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych.
W Budzyniu w konsultacjach wzięło udział 60 procent uprawnionych, za miastem zagłosowało aż 75 procent z nich.
Warto dodać, że wniosek o nadanie praw miejskich dla Budzynia otrzymał pozytywną opinię Wojewody Wielkopolskiego, teraz pozostaje czekać na zakończenie procesu legislacyjnego i podjęcie rozporządzenia przez Radę Ministrów.
Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.