Poznań zdobył tytuł najzdrowszego miasta w Polsce. Niezależni eksperci docenili bogatą ofertę programów zdrowotnych dostępnych w stolicy Wielkopolski oraz skuteczną walkę ze smogiem.
Indeks Zdrowych Miast to prestiżowe zestawienie porównujące warunki dla zdrowego życia w polskich miejscowościach. Tworzony jest przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED. W tegorocznej edycji przeanalizowano 66 miast na prawach powiatu, uwzględniając osiem kluczowych obszarów: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukację, mieszkalnictwo, środowisko, infrastrukturę oraz przestrzeń.
Badacze korzystali z danych m.in. Banku Danych Lokalnych GUS, ProfiBazy, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz bazy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dodatkowo przeprowadzono ankiety wśród władz samorządowych oraz mieszkańców.
Miasta podzielono na dwie kategorie: duże (powyżej 300 tys. mieszkańców) i mniejsze. Poznań zajął pierwsze miejsce wśród dużych miast, wyprzedzając Warszawę i Gdańsk. Wśród mniejszych miejscowości triumfował Sopot, przed Gdynią i Rzeszowem.
— Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie — podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. — Dlatego konsekwentnie zmieniamy nasze miasto w miejsce dobre do życia. Inwestujemy w nowe tereny zielone, ekologiczne tramwaje i autobusy, prowadzimy liczne programy profilaktyczne i zdrowotne, walczymy ze smogiem. Cieszę się, że nasze działania po raz kolejny zostały docenione przez niezależnych ekspertów.
Organizatorzy indeksu przyznali również wyróżnienia w poszczególnych obszarach badawczych. Poznań dwukrotnie znalazł się na podium. W kategorii "Zdrowie" zajął drugie miejsce, ustępując Rybnikowi i wyprzedzając Gdynię. Oceniano tu m.in. programy polityki zdrowotnej oraz działania dotyczące profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Stolica Wielkopolski realizuje wiele takich inicjatyw, w tym najnowszy program "Osteoporoza 50+", skierowany do kobiet w celu oszacowania ryzyka tej choroby.
W obszarze "Środowisko" Poznań uplasował się na trzecim miejscu, za Sopotem i Olsztynem. Doceniono miasta najskuteczniej walczące ze smogiem. W ubiegłym roku Poznań, wraz z Gorzowem Wielkopolskim i Opolem, najbardziej obniżył średnioroczne stężenie cząstek PM10 oraz tlenków azotu.
Gala wręczenia nagród odbyła się podczas Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie — Biznes — Środowisko, który miał miejsce 23 i 24 września w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, rządowych, sektora biznesowego oraz liderzy organizacji miejskich. Kongres objęty był patronatami honorowymi Ministra Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.