W czwartek, 10 kwietnia 2025 roku, w Rogoźnie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wywózki Polaków na Sybir oraz zbrodni katyńskiej.
Wydarzenie, zorganizowane przez Związek Sybiraków Koło Rogoźno-Wągrowiec we współpracy z Gminą Rogoźno, zgromadziło mieszkańców oraz zaproszonych gości w hołdzie ofiarom sowieckich represji.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, po której uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiary Sybiru i Katynia. W ciszy i zadumie złożono kwiaty, oddając cześć pomordowanym i zesłańcom. W imieniu władz samorządowych Powiat Wągrowiecki reprezentowali starosta Tomasz Kranc oraz dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu Elżbieta Rożnowska.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rogoźnie. Szczególne poruszenie wśród uczestników wywołał program artystyczny przygotowany przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich. Młodzież poprzez poezję i muzykę ukazała dramatyczne losy pokolenia Sybiraków, przypominając o cierpieniu, ale i niezłomnej sile ducha zesłańców.
Kulminacyjnym momentem obchodów było wręczenie odznaczeń osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o tragedii Polaków na Wschodzie.
Starosta Tomasz Kranc został uhonorowany przez Włodzimierza Sadłowskiego pamiątkowym medalem, przyznanym z okazji 95-lecia działalności Związku Sybiraków. Odznaczenie stanowi wyraz uznania dla wkładu samorządu w pielęgnowanie pamięci historycznej i wspieranie środowisk Sybirackich.
Obchody w Rogoźnie miały charakter nie tylko upamiętniający, ale również edukacyjny. Były przypomnieniem o obowiązku pielęgnowania prawdy historycznej oraz o znaczeniu tożsamości narodowej, budowanej na pamięci i szacunku wobec przeszłości.