Zebranie organizacyjne odbyło się 23 marca 1958 roku. Cztery lata później zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń. Wczoraj obchodzili 60-lecie istnienia, mowa o Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Pałuckiej.
Wczoraj w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wągrowcu odbyła się uroczystość 60-lecia Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Pałuckiej.
Genezę TPZP przedstawiła Kinga Babicz, która jest prezesem stowarzyszenia. Nie zabrakło też występów artystycznych przygotowanych przez m.in. uczniów Szkoły Muzycznej oraz dziecięcego, pałuckiego zespołu ludowego — Pałuckie Smyki, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie.
Na uroczystości pojawili się goście z Wągrowca, Gołańczy, a nawet Chodzieży. Nie zabrakło też burmistrza Jarosława Berendta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Jakuba Zadrogi oraz wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka i wicestarosty Michała Piechockiego.
Włodarze na ręce Pani prezes złożyli jubileuszowe życzenia. Wójt Majchrzak poza kwiatami przekazał na rzecz TPZP pieniądze w kocie 1 000,00 zł, które jak zapewniała Kinga Babicz, zostaną właściwie spożytkowane.
Na koniec wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej. Troszkę historii.
Zebranie organizacyjne odbyło się 23 marca 1958 roku. Cztery lata później zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń. Zasadniczym celem stowarzyszenia była ochrona zabytków oraz wspieranie badań naukowych dotyczących historii, środowiska geograficzno-przyrodniczego i kultury ludowej Pałuk. Cele stowarzyszenia realizowano poprzez: propagowanie wiedzy o regionie, popularyzację twórczości ludowej, organizowanie i współorganizowanie imprez oraz wystaw związanych z regionem.
Pierwszym znaczącym przedsięwzięciem był patronat nad badaniami archeologicznymi w Smuszewie prowadzonymi w latach 1958-1968. W 1970 roku zainicjowało cykl imprez "Lato na Pałukach" przygotowywanych z Miejskim Domem Kultury w Wągrowcu. W latach 1968-1969 przy współpracy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zorganizowano pierwsze Studium Regionalne. Po raz drugi tematykę regionalną kontynuowało Studium Wiedzy o Regionie — Powiat Wągrowiecki działające w latach 2003 - 2004. Tematyka studium obejmowała zagadnienia związane z etnografią, geografią, przyrodą i historią powiatu wągrowieckiego. W wykładach, pokazach i wycieczce po powiecie uczestniczyło ponad dwustu uczestników, przede wszystkim nauczycieli z terenu całego powiatu.
Towarzystwo oprócz propagowania wiedzy regionalnej wspólnie z wągrowieckimi placówkami kultury prowadziło także działalność charytatywną pod hasłem "Wągrowczanie swoim dzieciom" (1994-1996). Za zebrane pieniądze zakupiono specjalistyczny sprzęt dla szpitala w Wągrowcu.
Od 1998 roku Towarzystwo współorganizuje z wągrowieckimi instytucjami kulturalnymi i parafią poklasztorną dwudniowe Wągrowieckie Festyny Cysterskie, w czasie których w atrakcyjny sposób przekazywane są najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta, odbywają się pokazy rycerskie oraz działają warsztaty zanikających już rzemiosł, swoje prace prezentują także pałuccy twórcy ludowi i amatorzy. W realizację programu zaangażowanych jest bardzo wielu członków naszego stowarzyszenia.
Od początku działalności jednym z głównych zadań Towarzystwa jest opieka nad twórczością ludową i jej popularyzowanie. Przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i Muzeum Regionalnego w Wągrowcu organizowane były i są wystawy oraz konkursy sztuki ludowej Pałuk. Dla dzieci i młodzieży od kilkunastu lat przeprowadzany jest coroczny międzywojewódzki konkurs "Sztuka ludowa Pałuk". Cieszy się on dużym zainteresowaniem w całym regionie. Na każdorazową edycję wpływa kilkaset prac z różnych dziedzin, między innymi: haftu, rzeźby w drewnie, rzeźby w glinie i zdobnictwa wnętrz. W celu prawidłowego, zgodnego z autentyczną sztuką ludową, wykonania prac w 2001 roku Towarzystwo wspólnie z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu i Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zorganizowało dla nauczycieli z powiatu wągrowieckiego Warsztaty Twórczości Ludowej Regionu Pałuckiego.
Dla zapoznania członków Towarzystwa z pięknem, zabytkami i historią Pałuk organizowane były Turystyczne Rajdy Samochodowe im. Michała Kurka (1999-2005). Od 2006 roku członkowie i sympatycy stowarzyszenia uczestniczą w autokarowych wycieczkach krajoznawczych po powiecie wągrowieckim i Pałukach. Przewodnikami są pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz członkowie Towarzystwa i miejscowi przewodnicy. Co roku kończą się one konkursami wiedzy o Puchar Starosty Wągrowieckiego.
Od 1995 roku Zarząd przyznaje Doroczną Honorową Nagrodę Kulturalną Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej za szczególne zasługi dla regionu. Otrzymują je osoby indywidualne lub instytucje. W 2008 roku statuetkę pałuckiego koziołka otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu za kultywowanie w atrakcyjnej formie tradycji cysterskich.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej wydaje Zeszyty Historyczne oraz Zeszyty Biograficzne. Dotyczą one historii Wągrowca i osób szczególnie zasłużonych dla Wągrowca.
Stowarzyszenie może rozwijać swoją działalność dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym, Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Domem Kultury w Wągrowcu oraz dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.