Wągrowiecki dworzec PKP otrzymał tytuł „Dworzec Roku 2018”. Tak zdecydowało jury ogólnopolskiego konkursu, oceniającego wytypowane wcześniej obiekty dworcowe w Polsce. Jego Przewodniczącą była Anna Popek.
Już samo zakwalifikowanie się do finałowej dziesiątki konkursu było dla naszego miasta wyjątkowym wyróżnieniem. Wągrowiecki dworzec rywalizował z takimi stacjami kolejowymi jak: Gdynia Główna, Kartuzy, Bielsko Biała Główna, Bydgoszcz Główna, Katowice Główna, Tarnów, Toruń Główny, Warszawa Centralna i Wrocław Główny.
- Zanim jednak jury podjęło ostateczną decyzję, wszystkie zgłoszone do konkursu dworce (było ich 32) odwiedzili audytorzy z Fundacji Prokolej, działającej we współpracy z Fundacją Grupy PKP, którzy podczas odwiedzin oceniali poszczególne obiekty. Audytorzy badali m.in. wielkość i zagospodarowanie dworca, jego wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności oraz walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku. Zwracali również uwagę np. na czystość holu dworcowego, profesjonalizm osób sprzątających, dostępne kanały dystrybucji biletów, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, liczbę dostępnych miejsc siedzących oraz usługi dostępne na dworcu - poinformował Piotr Korpowski.
Jury konkursu w składzie Annna Popek (dziennikarka od ponad dwudziestu lat, od kilkunastu lat w Telewizji Polskiej), dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki, Jolanta Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior, z wykształcenia psycholog, zaangażowana w promowanie praw osób niewidomych, w tym poruszających się z psami przewodnikami, Katarzyna Kapczyńska, dziennikarka Pulsu Biznesu, pisząca na jego łamach o rynku transportowym - kolejowym, drogowym, morskim i inwestycjach w infrastrukturę oraz Andrzej Goltz (British-Polish Railway and Industrial Heritage Partnership), doradca w dziedzinie polityki transportowej, absolwent University of Birmingham w Wielkiej Brytanii, wieloletni kierownik działu planowania i strategii dla Automobile Association, doceniło:
- architekturę
- doskonałe połączenie historycznego budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami,
- modelowy przykład węzła komunikacyjnego w małej miejscowości
- projekt uwzględniający dalszy rozwój tego węzła.
Wągrowiecki dworzec walczył również o nagrodę publiczności, jednakże w tej kategorii wygrała stacja kolejowa w Kartuzach, a Wągrowiec był trzeci.