Zakończyła się pierwsza edycja „Programu Wzmacniania Rodziny 10-14”. Przez siedem tygodni, na terenie Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wągrowcu odbywały się spotkania z młodzieżą i ich rodzicami/opiekunami.
Celem tych spotkań była pomoc rodzicom w rozwijaniu umiejętności, które wspierają ich dzieci, jak również nauka rodziców jak w efektywny sposób dyscyplinować oraz ukierunkowywać swoje pociechy.
Podczas zajęć młodzież dowiedziała się jak radzić sobie ze stresem i presją rówieśniczą. Warsztaty mają za zadanie ukierunkować dzieci na przyszłość tak, aby przyjęły postawę prozdrowotną i sprawić, by młodzież w większym stopniu doceniła swoich rodziców/opiekunów. Długofalowym celem „Programu Wzmacniania Rodziny 10-14” jest ograniczenie picia alkoholu, używania narkotyków oraz problemów związanych z zachowaniem w okresie dorastania. Cel ten jest osiągany poprzez rozwijanie zdolności wychowawczych i sprawowanie kontroli przez rodziców oraz udoskonalanie umiejętności interpersonalnych i indywidualnych wśród młodzieży.
Zajęcia przeprowadzili pedagodzy – socjoterapeuci pracujący, na co dzień w Miejskim Ośrodku Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy niebawem zaproszą do udziału w kolejnej edycji programu rodziców/opiekunów chcących lepiej zrozumieć problemy, z jakimi borykają się ich dzieci wkraczające w trudny okres dojrzewania. W zajęciach wzięło udział siedem rodzin, a łącznie w programie uczestniczyło siedemnaście osób z naszego miasta.
Projekt zrealizowany został w ramach zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018.