Wreszcie ruszyły prace przy budowie pomnika Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Pomnik Pamięci Powstania Wielkopolskiego miał powstać na setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednak jego budowa okazała się farsą. Czy pomnik wreszcie powstanie, ruszyły wreszcie prace.

We wrześniu 2018 roku były burmistrz Krzysztof Poszwa mówił, że budowa nowego pomnika to wyraz naszego patriotyzmu. Jak się jednak szybko okazało, inwestycja okazała się farsą, przynosząc wstyd naszemu miastu.

Firma PPHU Rabau Marcin Rasiak z Ostrowa Wlkp., która zgodnie z umową cały czas próbuje wykonać zleconą prace, nie dotrzymała terminu realizacji tego zadania.

Teraz prace ruszyły, widać delikatny postęp, jednak do ukończenia jeszcze daleka droga.

Warto dodać, że w umowie z firmą Rabau Marcin Rasiak przewidziane są kary za opóźnienie w realizacji umowy wynoszące 480,00 zł za każdy dzień opóźnienia. Dzisiaj to już blisko 80 tysięcy złotych.

A jak ma wyglądać pomnik i plac wokół niego?

Głównymi elementami pomnika będą ascetyczny plac, składający się w czterdziestu płyt z betonu architektonicznego, oraz monument złożony z bloków wykonanych z białego betonu architektonicznego. Plac symbolizować ma kartę historii, dlatego jego lewy tylny narożnik będzie delikatnie uniesiony, by symbolizować kartę książki.

Na linii monumentu plac przecinać ma rdzawa linia wykonana z blachy corten, delikatnie podświetlona, wzdłuż której rozmieszczone będą istotne daty na drodze do niepodległości.

Plac ma obrazować ideę drogi dojścia do niepodległości jako procesu, a nie pojedynczego aktu oraz uwidaczniać, na jak długo straciliśmy niepodległość, a przez to przypominać, że należy o nią dbać.

Część monumentalna to z kolei bezpośredni hołd oddany powstańcom. Stanowić ją będą bloki o wymiarach 80 × 20 × 380 cm, na które naniesione zostaną orzeł powstańczy w koronie, data powstańcza oraz nota oddająca cześć uczestnikom powstania. Przy pomniku znajdą się również maszty oraz będzie wbudowany znicz.

Całość inwestycji uzupełniać będzie zieleń. Wokół placu zostanie nasadzonych 18 równo rozstawionych drzew (grabów pospolitych), które mają przywoływać datę 1918 r., a przez swój regularny szyk – zorganizowane szeregi powstańców. Zgodnie z projektem mają tutaj także być zasadzone białe róże, nawiązujące do flagi narodowej i symbolizujące szlachetne idee, a także trawa (ostnica) o fontannowym pokroju i wysokości 70-100 cm.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty