Skatepark w Wągrowcu został zamknięty. Zdaniem inspektora nadzoru, urządzenia Skateparku zagrażają bezpieczeństwu.
Pomysł na zbudowanie w Wągrowcu Skateparku zgłosili w 2014 roku radni Młodzieżowej Rady Miejskiej. To oni zebrali 2 tysiące podpisów i przekonali radnych Rady Miejskiej, aby poparli ten projekt.
Wtedy Przewodniczącym Młodzieżowej Rady i jednym z pomysłodawców był Jakub Zadroga, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu. Okazuje się, że po 5 latach Skatpark został zamknięty.
- Przyczyną zamknięcia Skateparku jest to, że nie nadaje się on do użytkowania, zagrażając bezpieczeństwu — zdrowiu i życiu — potencjalnych użytkowników. Zgodnie z zaleceniem inspektora nadzoru pana Bronisława Pędzisza, wyrażoną w protokole okresowej kontroli obiektu budowlanego, dokonanej 3 kwietnia 2019 r., urządzenia skateparku zostały natychmiast wyłączone z użytkowania — poinformował Piotr Korpowski z Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Na administratora Skateparku, ówczesny burmistrz Stanisław Wilczyński, wyznaczył Szkołę Podstawową nr 4, co było logiczne, ponieważ obiekt znajduje się na szkolnym boisku. Problem jednak w tym, że dyrektor szkoły SP4 Krzysztof Michalski robi wszystko, aby obiekt znikł ze szkolnego boiska.
To właśnie dyrektor Krzysztof Michalski wnioskował o sprawdzenie Skateparku pod względem bezpieczeństwa, co spowodowało jego zamknięcie. Dodatkowo złożył do burmistrza wniosek o przeniesienie go na OSiR.
- Dyrektor SP nr 4 wnioskował o przeniesienie Skateparku na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Burmistrz przychyla się do tego pomysłu. Jeśli nie będzie to możliwe na terenie OSiR, trzeba będzie znaleźć inne miejsce, w którym obiekt ten miałby swojego gospodarza, odpowiedzialnego za utrzymanie — wyjaśnia Piotr Korpowski.
Przeniesienie Skateparku to nie jedyny problem.
- Problemem jest kwestia ewentualnej naprawy obecnego Skateparku, która wymagałaby na tyle dużych nakładów finansowych, że należałoby rozważyć jego demontaż i postawienie nowego obiektu. Doświadczenia innych miast wskazują, że najtrwalsze obiekty tego typu są wykonane z betonu. Wągrowiecki Skatepark został wykonany w innej technologii i zarówno wskutek eksploatacji przez użytkowników, jak i warunków pogodowych, nie nadaje się obecnie do użytkowania, ponieważ uszkodzone jest (w różnym stopniu) każde z czterech urządzeń — dodaje Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.
Na wybudowany w 2014 roku Skatepark miasto wydało 151 tysięcy. Zobaczcie, jak wyglądało otwarcie tego miejsca blisko 5 lat temu.
Archiwalny materiał wideo
Otwarcie wągrowieckiego Skateparku
30 sierpnia 2014 rok