Radni Robert Kotecki i Włodzimierz Naumczyk złożyli wniosek dotyczący budowy ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska na Osiedlu Wschód.
- 27 maja w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Wągrowcu złożyliśmy adresowany do Burmistrza Miasta Wniosek dotyczący budowy boiska na Osiedlu Wschód. Złożony przez nas wniosek dotyczący budowy ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska o nawierzchni z trawy syntetycznej jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Osiedla Wschód i przyległych do niego ulic. Oczekiwania te werbalizowane były przez mieszkańców podczas licznych rozmów, które odbyliśmy z w trakcie kampanii wyborczej — poinformował Robert Kotecki, radny Rady Miejskiej w Wągrowcu.
Wybudowanie nowoczesnego obiektu sportowego było i jest dla mieszkańców tego osiedla sprawą ważną.
- Na jednym z naszych pierwszych otwartych spotkań z mieszkańcami dn. 7 marca 2019 r. przedstawiliśmy przygotowany przez nas Wniosek, który jest wypadkową oczekiwań mieszkańców i naszej wizji tego miejsca. Wskazaliśmy lokalizację: teren na Osiedlu Wschód położony w bezpośredniej bliskości Żłobka Miejskiego i planowanego Przedszkola. Stwierdziliśmy wspólnie z mieszkańcami obecnymi na spotkaniu, że wybudowanie tego obiektu jest uzasadnione, niezbędne i konieczne i że powinien on powstać w najkrótszym możliwym terminie — dodaje radny Kotecki.
Radni Robert Kotecki i Włodzimierz Naumczyk pod swoim wnioskiem zebrali łącznie 675 podpisów, co pokazuje, że mieszkańcy Osiedla Wschód chcą budowy boiska.
- Wszystkim, którzy złożony przez nas Wniosek wsparli, chcemy za pośrednictwem Portalu WRC jeszcze raz serdecznie podziękować - dodaje radny Robert Kotecki.
Prezentujemy treść złożonego wniosku. Możecie zapoznać się z argumentacją mieszkańców wspierających projekt budowy sportowo-rekreacyjnego obiektu na Osiedlu Wschód.
WNIOSEK
o budowę ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska o nawierzchni z trawy syntetycznej, otoczonego bieżnią tartanową oraz zewnętrznego ogródka – siłowni/fitness.
Zwracamy się z wnioskiem o wszczęcie procedury realizacji projektu budowy obiektu sportowo — rekreacyjnego o charakterze otwartym (boisko wielofunkcyjne), wykonanie dokumentacji projektowej — wycena prac projektowych zgodnie z rozporządzeniem Dz. U. z 2004 r. nr 130, poz. 1389 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18.05.2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, dostawę i montaż wyposażenia sportowego i budowę boiska wielofunkcyjnego na Osiedlu Wschód na działce o numerze 1786/66.
Miejscem realizacji projektu pn. „Budowa ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska o nawierzchni z trawy syntetycznej, otoczonego bieżnią tartanową oraz zewnętrznego ogródka – siłowni/fitness” jest teren na Osiedlu Wschód położony w bezpośredniej bliskości Żłobka i planowanego Przedszkola. Zdecydowanie stwierdzamy, że wybudowanie tego obiektu jest uzasadnione, niezbędne i konieczne i że powinien on powstać w najkrótszym możliwym terminie.
Uzasadnienie
1. Osiedle Wschód w odróżnieniu od większości osiedli i obszarów w naszym mieście, które umownie możemy nazwać „dzielnicami”, nie posiada nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Liczba mieszkańców Osiedla i przylegających do niego ulic zwielokrotniła się w ostatnich latach, planowana jest budowa kolejnego bloku mieszkalnego przy ul. 11 listopada, rozbudowuje się osiedle domków jednorodzinnych, a jedyną jak do tej pory infrastrukturę sportowo-rekreacyjną stanowi starzejące się i niespełniające standardów boisko do piłki nożnej i asfaltowe boisko do koszykówki. Mieszkańcy liczącego kilka tysięcy mieszkańców okręgu powinni mieć możliwość korzystania z nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury służącej uprawianiu sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu na własnym osiedlu. Brak takiej infrastruktury (brak jakiejkolwiek infrastruktury sprzyjającej spędzaniu wolnego czasu, ponieważ brak także infrastruktury kulturalnej) to jeden z rażących deficytów osiedla, który proponowana przez nas inwestycja z powodzeniem usunie.
2. Wielu mieszkańców osiedla to młode rodziny z dziećmi. Nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny stworzy szansę na podejmowanie rodzinnej aktywności na tym obiekcie, umożliwi wspólne spędzanie wolnego czasu, zachęci do podejmowania aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i dorosłych, zniknie bowiem bariera oddalenia obiektów rekreacyjnych od miejsca zamieszkania.
3. Realizacja inwestycji w postaci budowy obiektu sportowo-rekreacyjnego (boisko wielofunkcyjne) umożliwi kontynuowanie realizowanej od kilkunastu lat działalności sportowej w postaci organizowanego tu osiedlowego turnieju piłki nożnej im. Zbigniewa Walkowiaka. Istnienie tego turnieju stoi obecnie pod znakiem zapytania ze względu na fatalną infrastrukturę – boisko do piłki nożnej. Zapraszane do turnieju drużyny odmawiają udziału w nim ze względu na fatalny stan nawierzchni boiska i związane z tym zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia zawodników (możliwość kontuzji).
4. Bieżnia tartanowa umożliwi podejmowanie aktywności w dyscyplinach lekkoatletycznych. W kontekście realizowanego w Wągrowcu ministerialnego programu „Lekkoatletyka dla każdego” umożliwienie dzieciom i młodzieży podejmowanie takiej aktywności w miejscu zamieszkania (osiedle) wydaje nam się sprawą nie do przecenienia.
5. Obiekt stanie się miejscem aktywności społecznej, stworzy szansę na budowanie i rozwijanie społeczności mieszkańców, a sprzyjać temu będą organizowane na terenie obiektu turnieje osiedlowe, festyny okolicznościowe, zawody sportowe. Postulat, by miasto stawało się wspólnotą, tu właśnie będzie miał możliwość zrealizowania się i urzeczywistnienia – na obiekcie stanowiącym otwartą przestrzeń publiczną.
6. Obiekt, po wybudowaniu, mógłby mieć „lokalnego operatora”. Mieszkańcy osiedla planują powołanie w najbliższych tygodniach stowarzyszenia o charakterze społeczno-kulturalnym, które mogłoby być opiekunem nowego miejsca, inicjować na nim sportowe i społeczno-kulturalne wydarzenia. Stosowne porozumienie z miastem umożliwiłoby stowarzyszeniu realizację zadań statutowych na obiekcie, miastu zaś dawałoby gwarancję gospodarskiej nad nim opieki.
7. Wybudowanie takiego obiektu uatrakcyjniłoby tę część naszego miasta; osiedle przestałoby być (wreszcie) tylko "sypialnią", stałoby się miejscem, w którym aktywnie się odpoczywa, buduje relacje, integruje, tworzy wspólnotę. Miejsce, w którym chce się mieszkać. Wspólnota, o której wspominaliśmy wyżej, buduje się również na podstawie takiego wspólne poczucie satysfakcji z miejsca, w którym się mieszka.
8. Obiekt ma mieć charakter rekreacyjny, by budować w mieszkańcach kulturę spędzania wolnego czasu. Wspominaliśmy o tym wyżej, wskazując na rodziny z dziećmi, ale rzecz dotyczy wszystkich mieszkańców osiedla – także aktywnych seniorów, dla których w tej chwili brak miejsca na satysfakcjonującą rekreację (spacer na ścieżce przy zatłoczonej obwodnicy, czy po zabetonowanych międzyosiedlowych uliczkach jest mało satysfakcjonujący i niesprzyjający trosce o zdrowie i poprawę nastroju).
Wniosek, który uważamy za istotny dla mieszkańców, konsultowany był z mieszkańcami Osiedla Wschód i ulic przyległych do Osiedla na spotkaniu z mieszkańcami w dniu 7 marca 2019 r. i wspierają go licznie zebrane ich podpisy.
Apelujemy do Pana Burmistrza o zaplanowanie i zrealizowanie tej inwestycji w możliwie najkrótszym terminie.