23-osobową delegację z Wągrowca gościła w poznańskiej elektrociepłowni VEOLIA. Wizyta odbyła się w związku z planowaną budową w Wągrowcu ciepłowni na paliwo alternatywne RDF.
- Aby powietrze w Wągrowcu było czystsze, konieczne jest poszukiwanie wszelkich możliwych sposobów na ograniczenie niskiej emisji. Nowe ekologiczne autobusy, powiększająca się sieć dróg i ścieżek rowerowych czy bliska już inauguracja Wągrowieckiego Roweru Miejskiego to kroki w dobrym kierunku, jednak nie można zapominać, że główną przyczyną smogu są domowe piece (tzw. kopciuchy) i nieodpowiednie, często naganne nawyki ich użytkowników. Dlatego trzeba inwestować również w alternatywne źródła dostarczania ciepła do wągrowieckich domostw. Jednym z takich przedsięwzięć, które wkrótce będzie realizowane, jest budowa przez Veolię w naszym mieście ciepłowni na paliwo alternatywne RDF — mówi zastępca burmistrza miasta Piotr Pałczyński.
Taka ciepłownia działa już w Poznaniu, a dokładnie w EC Karolin, dostarczając ciepło systemowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Podobna ma powstać w Wągrowcu, będzie bardziej nowoczesna ale dużo mniejsza. Zlokalizowana będzie na jednej z działek przy ulicy Rgielskiej.
Wągrowiecka grupa, miała okazję przyjrzeć się z bliska, jak wygląda produkcja ciepła systemowego dla mieszkańców Poznania. Członkowie spółki Veolia Energia Poznań zabrali uczestników wyjazdu m.in. do nowoczesnego centrum sterowania systemem ciepłowniczym w Elektrociepłowni Karolin, Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów oraz odpowiadali na zadawane pytania.
W ITPOK wytłumaczono przebieg procesu wykorzystywania odpadów na potrzeby wytwarzania energii oraz oddziaływanie takiej instalacji na środowisko.