Tegoroczny Wągrowiecki Budżet Obywatelski przeprowadzony zostanie na nowoczesnej platformie elektronicznej. Papierowe formularze i karty do głosowania to już przeszłość.
- Dzięki temu udogodnieniu, w jednym miejscu będzie można m.in. zgłosić projekt, zobaczyć etapy głosowania w ramach budżetu obywatelskiego czy oddać swój głos. Ponadto narzędzie to pozwala na bardzo łatwe udostępnienie wszystkich informacji w mediach społecznościowych i promocję danego zadania, na którym zależy np. jego pomysłodawcy — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.
Co ważne, platforma jest bezpieczna dla użytkowników, a jednocześnie sprawnie weryfikuje głosujących i pozwala na automatyczne wygenerowanie wyników przez administratora.
- To nowoczesne rozwiązanie ma na celu zwiększenie przejrzystości całego procesu budżetu partycypacyjnego, a jednocześnie jego optymalizację, gdyż dzięki np. automatycznemu liczeniu głosów jesteśmy w stanie chwilę po zakończeniu głosowania otrzymać wyniki. W porównaniu do poprzednich edycji budżetu obywatelskiego zmniejszona zostanie możliwość ingerencji burmistrza oraz urzędników w zakresie wyboru zadań, które zostaną uwzględnione w głosowaniu – wyjaśnia wiceburmistrz Piotr Pałczyński.
To nie jest jedyna nowość w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego.
- Zgłoszone zadania zostaną poddane dwustopniowej weryfikacji. W pierwszej zostaną ocenione pod kątem formalnym i po uzyskaniu oceny pozytywnej trafią do właściwej komórki merytorycznej urzędu. Tam projekt zadania przejdzie analizę merytoryczną oraz zostanie oceniony pod kątem możliwości wykonalności technicznej i oceniona zostanie również realność określonych kosztów realizacji zadania. Co ważne, w tym roku nie ma ograniczonej liczby projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców – wszystkie zgłoszone wnioski, które przejdą poprawną weryfikację formalną i merytoryczną, zostaną uwzględnione w głosowaniu – dodaje Piotr Korpowski.
Nasuwa się pytanie, co z osobami, które nie posiadają dostępu do komputera?
Na to też znaleziono rozwiązanie. W Urzędzie Miejskim w Wągrowcu na czas trwania zgłaszania projektów oraz głosowania, udostępniony będzie sprzęt komputerowy wraz z niezbędnymi urządzeniami, tak aby umożliwić chętnym wągrowczanom udział w Wągrowieckim Budżecie Obywatelskim na rok 2020. Pomoc będzie można uzyskać również u pracowników Urzędu Miejskiego w pok. 102.
Projekty, za pomocą formularza dostępnego na platformie, można zgłaszać od 24 czerwca do 15 lipca. Aby zgłosić projekt, należy dołączyć zeskanowaną listę poparcia z podpisami 15 osób popierających zadanie (jej wzór – do pobrania – TUTAJ).
Od 12 czerwca trwa kampania informacyjno-promocyjna tegorocznej edycji Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego, a następnie rozpoczną się kolejne etapy, tj.: zgłaszanie projektów, weryfikacja, prezentacja projektów, głosowania oraz ogłoszenie wyników. Ich przebieg i daty można śledzić na platformie internetowej.
Harmonogram Wągrowieckiego budżetu Obywatelskiego 2020:
Kampania informacyjno-edukacyjna — od 12 czerwca 2019 r.
Zgłaszanie projektów — od 24 czerwca 2019 r. do 15 lipca 2019 r.
Weryfikacja zgłoszonych projektów – od 16 lipca 2019 r. do 26 sierpnia 2019 r.
Prezentacja projektów – 27 sierpnia 2019 r.
Głosowanie – od 4 września 2019 r. do 20 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników – 23 września 2019 r.
Wągrowiecki Budżet Obywatelski — tutaj możesz śledzić aktualny przebieg.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!