Burmistrz Jarosław Berendt chce wykorzystać w Wągrowcu energię geotermalną. Gotowy jest już projekt robót geologicznych.
fot. Geotermia w Nesjavellir na Islandii, money.pl
Działania związane z możliwością wykorzystania energii geotermalnej na terenie Wągrowca burmistrz Jarosław Berendt podjął już w pierwszych tygodniach swojego urzędowania.
- Chcemy inwestować w ekologiczne źródła pozyskiwania energii, w tym m.in. energię geotermalną. Musimy jednak mieć wcześniej wiedzę, czy nasze miasto ma w tym zakresie szansę. Dlatego już na początku roku udałem się z pracownikiem Urzędu Miejskiego do Krakowa, aby spotkać się z prezesem firmy PRO-INVEST SOLUTIONS, specjalizującej się w kompleksowym przygotowaniu i realizacji innowacyjnych projektów geotermalnych. Były to zachęcające rozmowy, dlatego kontynuowaliśmy je w kolejnych miesiącach – mówi burmistrz Jarosław Berendt.
Wiosną pracownicy firmy PRO-INVEST SOLUTIONS odwiedzali Wągrowiec, aby ustalić odpowiednią lokalizację do wykonania pierwszego odwiertu.
Efektem tej współpracy było spotkanie, do którego doszło w czerwcu br. w Urzędzie Miejskim, w którym wzięły udział cztery osoby, w tym m.in. prezes PRO-INVEST SOLUTIONS dr inż. Piotr Długosz, a także geolog, geofizyk oraz analityk finansowy.
Podczas spotkania uzgodniono ostateczną decyzję dotyczącą lokalizacji planowanego odwiertu, który miałby być dokonany w pobliżu oczyszczalni miejskiej. Jednocześnie firma opracowała "Projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowca".
Dzisiaj wiadomo, że dla planowanej inwestycji wymagane jest ujęcie o wydajności co najmniej 120 m³/h, temperaturze na wypływie nie mniejszej niż 60 stopni C oraz mineralizacji nie wyższej niż 100 g/dm³. Projekt przewiduje odwiercenie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego na głębokości 2130 m (z tolerancją 20%).
Z przeprowadzonych robót i badań zostanie przeprowadzona dokumentacja hydrogeologiczna, w której zostaną ustalone zasoby eksploatacyjne ujęcia wód termalnych z przeznaczeniem głównie do celów ciepłowniczych, ale także z możliwością wykorzystania w obiektach rekreacyjnych.
Aby do wykonania takiego odwiertu doszło, potrzeba czasu i pieniędzy.
W połowie czerwca br. opracowany projekt został złożony w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w celu uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. Zakłada się, że najprawdopodobniej we wrześniu – po uzyskaniu stosownej decyzji – miasto złoży wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznanie pełnego dofinansowania na wykonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego.
Jeśli miasto takie dofinansowanie uzyska, to najprawdopodobniej jesienią 2020 r. lub wiosną 2021 r. możliwe będzie dokonanie odwiertu.