Wczorajsza publikacja zdjęcia na naszym Fanpage pn. "Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu" wywołała lawinę komentarzy. Zarzucanie burmistrzowi bierność, jednak mało kto wie, że to nie burmistrz odpowiada za wykaszanie koryta rzek.
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu zarosło. Winę ponosi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które odpowiada za zagospodarowanie wód.
Burmistrz Miasta Wągrowca wielokrotnie interweniował w sprawie skrzyżowania rzek u PGW Wody Polskie.
- 10 lipca br. zastępca burmistrza Piotr Pałczyński, osobiście spotkał się z Jagodą Andrzejewską, dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Poznaniu oraz Arkadiuszem Kozą, zastępcą dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Poznaniu i poprosił o jak najszybsze oczyszczenie rzek Nielby i Wełny — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.
Władze miasta są również w kontakcie z Tomaszem Napieckiem, przedstawicielem PGW Wody Polskie w Wągrowcu.
Nawiązując do rozmów telefonicznych odbytych przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Wągrowcu z przedstawicielami PGW Wody Polskie, w wiadomości e-mail urzędnicy zostali poinformowania, że „Na podstawie art. 118 ustawy o ochronie przyrody „koszenie brzegów i skarp cieków przed 15 sierpnia, wymaga zgłoszenia do RDOŚ” - w związku z powyższym obecnie nie jest możliwe wykoszenie skarp rzeki Nielby i Wełny. Jednocześnie podjęliśmy działania mające na celu realizację zadania po 15 sierpnia”.
- 26 lipca br. zostało skierowane pismo do dyrektor Zarządu Zlewni w Poznaniu PGW Wody Polskie, w którym po raz kolejny zwracamy się z prośbą o wykonanie prac polegających na usunięciu roślinności zanurzonej i pływającej w rzekach Nielby i Wełny — dodaje burmistrz Jarosław Berendt.
Sytuacja kuriozalna, burmistrz miasta prosi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, aby ci zechcieli wykosić koryta rzek, które znajdują się na terenie miasta.
Miejmy nadzieję, że zgodnie z informacją zawartą w mailu, prace ruszą lada dzień.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) to polska struktura organów administracji powstała 1 stycznia 2018 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Organem kierującym strukturą jest prezes Wód Polskich. Centralną jednostką organizacyjną jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. PGW WP finansowane jest ze środków pochodzących z opłat za pobór wód, opłat z usług wodnych oraz dotacji pochodzących z budżetu państwa.