Wszyscy uczniowie i uczennice miejskich szkół podstawowych będą już wkrótce objęci bezpłatnym leczeniem i opieką stomatologiczną.
Bezpłatne leczenie i opieka stomatologiczna będzie możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy burmistrzem Jarosławem Berendtem a przychodnią stomatologiczną "MEDIROOT" Urszula Korzeniowska.
Podstawą do podpisania porozumienia była Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, która weszła w życie 12 września. Zgodnie z jej zapisami, w przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole, organ prowadzący szkołę zawiera porozumienie z podmiotem leczniczym, w którym określa sposób organizacji świadczeń.
- W ramach porozumienia szkoły biorą na siebie obowiązek doprowadzenia dzieci i młodzieży do gabinetu stomatologicznego, zlokalizowanego przy ulicy św. Wojciecha 16 na tzw. przeglądy stomatologiczne. Będzie się to odbywało zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeżeli badania wykażą konieczność leczenia, to rodzice otrzymają informację na ten temat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy czynnościach medycznych konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna, dlatego na dalszym etapie konieczne jest ich zaangażowanie i obecność podczas leczenia stomatologicznego — poinformował burmistrz Jarosław Berendt.
Do końca września MEDIROOT w porozumieniu ze szkołami ustali harmonogram doprowadzania dzieci i młodzieży na przeglądy stanu uzębienia, a następnie przystąpi do przygotowania poczekalni na potrzeby przyjmowania dzieci. Dzięki temu, najpóźniej od początku przyszłego roku, gabinet rozpocznie regularną współpracę z miejskimi szkołami.
Wiele miast i gmin w Polsce ma olbrzymi problem ze znalezieniem lekarzy dentystów pracujących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy byliby zainteresowani nawiązaniem współpracy w zakresie opieki stomatologicznej w szkołach. Optymistyczne są również zapowiedzi NFZ, że pomoc stomatologiczna będzie traktowana priorytetowo i nie będzie limitowana.