Na terenie powiatu wągrowieckiego obecnie jest tylko jedna krowa w jednym ze stad na terenie gminy Damasławek chora na białaczkę. W 23 stadach przeprowadzono program uzdrowicielski, wykupiono i zlikwidowano chore sztuki bydła.
- Obecnie stada są monitorowane, ale generalnie można stwierdzić, że białaczkę bydła w naszym powiecie udało się wytępić– mówi Elżbieta Misiek, powiatowy lekarz weterynarii – Dzięki otrzymanym pieniądzom z budżetu państwa na wykup stad a przede wszystkim dobrej współpracy z hodowcami udało się tego dokonać. Ponadto od 2004 r. na naszym terenie nie stwierdzono ani jednego przypadku wścieklizny. Teraz wszystkie siły i pieniądze skierowane są do wali z chorobą Aujeszkyego u świń.
Program zwalczania choroby rozpoczęto na terenie powiatu wągrowieckiego pod koniec czerwca 2008 r. Pierwsze wyniki badań w kierunku występowania choroby były zatrważające. Obecnie na terenie powiatu jest 111 ognisk choroby w 31 miejscowościach, na 1868 przebadanych stad świń czyli stan zakażenia stad w powiecie kształtuje się na poziomie blisko 6 procent. Obecnie w 125 stadach trwają szczepienia ochronne zwierząt. Weterynarze podkreślają wysoką skuteczność szczepionki i w związku z tym w tym roku nie przewiduje się wykupu stad.
W czasie trwania akcji walki z chorobą przeprowadzono trzy próbobrania krwi w stadach zwierząt. Łącznie w powiecie stwierdzono 291 ognisk choroby. Wykupiono 74 stada świń. Leczenie i uzdrowienie stad dotyczyło 67 przypadków. Ponadto 38 rolników sami zlikwidowali hodowlę. Do końca stycznia 2010 r. Państwowa Inspekcja Weterynaryjna w Wągrowcu wydała 1552 decyzje o uznaniu stad za wolne od choroby Aujeszkyego.
Najwięcej zakażonych stad obecnie stwierdzono na terenie gminy Gołańcz. Występują 72 ogniska choroby w 14 miejscowościach a procent zakażenia wynosi ponad 17. Warto podkreślić, że stada we wsiach gmin Skoki i Mieścisko są zdrowe i wolne od choroby. W gminie Skoki świnie hoduje 206 rolników a w gminie Mieścisko 222. W gminie Damasławek stwierdzono 15 ognisk choroby w 9 miejscowościach. W gminie Wapno jest 9 ognisk choroby w 4 miejscowościach a w gminie Wągrowiec – 14 ognisk w 5 wsiach i procent zakażenia wynosi nieco ponad 7. Program zwalczania choroby Aujeszkyego potrwa na naszym terenie do 2013 r. Zakłada się, że do tego czasu groźna choroba świń zostanie całkowicie zwalczona.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!