Przedszkole nr 3 w Wągrowcu to nieruchomość kościelna. Rodzice skarżą się na utrudnienia w dojeździe do budynku i niedofinansowanie placówki.
Po przerwie wakacyjnej pojawiły się utrudnienia w dojeździe do Przedszkola nr 3 w Wągrowcu. Przy wjeździe na parking, z którego korzystali rodzice, postawiono znak z napisem: "Tylko dla uczestników liturgii".
Wielu mieszkańców mówi, że to "zemsta" zakonników za to, że burmistrz nie dołożył się do remontu chodnika. Teza chyba zbyt dalece idąca, ale faktem jest, że w ostatnim czasie doszło do remontu nawierzchni i utwardzenia terenu wokół kościoła.
W Urzędzie Miejskim w Wągrowcu zapytaliśmy, czy zakonnicy zwracali się do burmistrza o dofinansowanie.
- Tak, zakonnicy zwracali się do Burmistrza Wągrowca z wnioskiem o partycypowanie w kosztach remontu nawierzchni i utwardzenia terenu wokół kościoła pw. ap. Piotra i Pawła, miasto nie miało jednak możliwości prawnych, by wspomóc planowaną przez zakonników inwestycję — poinformował Piotr Korpowski z Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Mało kto wie, ale budynek Przedszkola nr 3 w Wągrowcu oraz teren wokół przedszkola należy do Zakonu. Czy grozi nam utrata tego budynku i jak doszło do tego, że nieruchomość należy do zakonu?
Prześledziliśmy historię tej nieruchomości.
Działka, na której znajduje się budynek użytkowany przez Przedszkole nr 3 w Wągrowcu, pierwotnie stanowiła własność Justyny Kosmalskiej i Walentego Kosmalskiego, którzy 27 grudnia 1834 r. zbyli ją na rzecz Ewangelickiej Parafii Kościelnej w Wągrowcu.
Decyzją Naczelnika Miasta Wągrowca z dnia 02.12.1987 obiekt został przekazany na czas nieograniczony w zarząd Miejskiemu Zespołowi Ekonomiczno-Administracyjnemu Szkół w Wągrowcu, jako teren objęty przepisami obowiązującymi od dnia 1 stycznia 1986 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
Decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Pile z dnia 02.03.1990 działki, na których znajdują się budynki gospodarcze, stanowiące mienie poewangelicko-unijne, zostały przekazane nieodpłatnie na własność Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.
Na podstawie książki obiektu budowlanego dla Przedszkola nr 3 w Wągrowcu ustaliliśmy, że dla zaspokojenia potrzeb w zakresie opieki przedszkolnej budynek służy miastu od 1 września 1961 roku.
Co ciekawe miasto nie posiada żadnej umowy dzierżawy, a zatem miasto nie wnosi z tytułu użytkowania przedszkola żadnych opłat. Miasto korzysta z nieruchomości jako jej samoistny posiadacz.
Takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla miasta, pojawiają się problemy z uzyskaniem dofinansowania czy remontami tego budynku. Wielu rodziców zauważa, że przedszkole wymaga dofinansowania, bo za chwilę mimo starań pani dyrektor, będzie to najgorsze przedszkole w mieście.
Decyzja burmistrza w sprawie budowy nowego przedszkola na Osiedlu Wschód, przy Żłobku, wydaje się uzasadniona. Bez umowy dzierżawy za chwilę może okazać się, że zakon ma inną wizję w sprawie nieruchomości i zażąda jej opuszczenia. Co wtedy zrobi miasto z blisko 120 przedszkolakami?