Dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu Justyna Walkowiak jest też nauczycielem w Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. Wielu zastanawia się, jak to jest możliwe?
Justyna Walkowiak faktycznie pracuje na dwóch etatach. W Zespole Szkół nr 1 jest nauczycielem języka angielskiego, pracuje w zmniejszonym wymiarze godzin i jednocześnie od 1 lutego 2019 roku pełni funkcję dyrektora Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu.
Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ Justyna Walkowiak po wygranym konkursie na stanowisko dyrektora, została zatrudniona przez Urząd Miejski w systemie zadaniowego czasu pracy.
Jak to działa?
System zadaniowego czasu pracy definiują przepisy Kodeksu pracy, a dokładnie art. 140 Kodeksu pracy, który brzmi: „W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129”.
Ustawodawca nie precyzuje wystąpienie, jakiego rodzaju pracy uzasadnia stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy. Jedno jest pewne, wymiar czasu pracy pracownika wykonującego pracę w zadaniowym systemie czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Korzyści zadaniowego systemu czasu pracy
Wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i samego pracownika. Przede wszystkim pracodawca jest zwolniony ze sprawowania bezpośredniej kontroli nad wykorzystaniem przez niego czasu przeznaczonego na pracę, nie musi również prowadzić ewidencji jego czasu pracy.
Pracownik ma większą swobodę w realizacji powierzonych zadań i samodzielnie ustala swój harmonogram dnia czy tygodnia. Tym samym pracodawca nie ma też obowiązku tworzenia harmonogramu czasu pracy takiego pracownika. W rezultacie pracownik może elastycznie kształtować długość dnia pracy, długość przerw w pracy, a nawet liczbę dni pracy (przykładowo, pracownik może świadczyć w danym tygodniu pracę przez 4 dni po 10 godz., a w innym przez 5 dni po 8 godz., jeżeli tylko o takim układzie dni i godzin pracy zadecydował samodzielnie). Liczba dni pracy i dni wolnych od pracy musi jednak bilansować się na przestrzeni okresu rozliczeniowego. Tym samym świadczenie pracy przez nawet 7 dni w tygodniu przy odpowiednim zmniejszeniu dni pracy w innym tygodniu do 3 stanowi realizację wskazanej zasady.
Zadaniowy czas pracy jest elastycznym rodzajem czasu pracy, w którym czas pracy pracownika mierzony jest wymiarem jego zadań.
Właśnie takie rozwiązanie sprawiło, że dyrektor Żłobka Justyna Walkowiak może pracować w dwóch miejscach. Praca na dwóch etatach do tego obowiązki domowe, to bez wątpienia spore poświęcenie i wysiłek, jednak jak mówi sam pani dyrektor — logistyka robi swoje.