Miasto Wągrowiec i Gmina Wągrowiec to reprezentanci Polski w międzynarodowym projekcie pn. „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę”.
12 października w Ebrach (powiat Bamberg w Niemczech) nastąpiło otwarcie międzynarodowego projektu „Cisterscapes – cistercian landscapes connecting Europe”. Uczestniczy w nim 18 ośrodków związanych z dziedzictwem cysterskim, z Niemiec, Czech, Francji, Słowenii i Austrii.
Celem przedsięwzięcia jest promocja międzynarodowego dziedzictwa kulturowego oraz uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego – wyróżnienia przyznawanego obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.
Ceremonia inauguracyjna odbyła się w klasztorze pocysterskim w Ebrach, z udziałem ministra Bernda Siblera i opata Philippa Helma z klasztoru w Rein. Wzięli w niej udział uczestnicy projektu, w tym przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Wągrowcu z dyrektor Małgorzatą Kranc-Rybczyńską na czele, reprezentujący nasze miasto oraz Wójt Gminy Wągrowiec, a także zaproszeni goście.
Zawiązana współpraca pomiędzy osiemnastoma ośrodkami pocysterskimi jest ukierunkowana na zwiększenie świadomości na temat historycznego krajobrazu kulturowego, jego promocji, promocji turystyki i nadania nowego impulsu dla rozwoju ośrodków uczestniczących w projekcie. Dwuletni program działań obejmuje m.in. badania zachowanych elementów krajobrazu pocysterskiego, zadania promocyjne, edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę i europejski szlak łączący krajobrazy klasztorne ze wschodu na zachód na odcinku 1300 km.
Inwentaryzacja krajobrazu pocysterskiego obejmie dziedzictwo naturalne i kulturowe w promieniu kilkudziesięciu kilometrów wokół ośrodków klasztornych. Obok klasztorów najważniejsze cechy krajobrazu pocysterskiego to kanały wodne, młyny i stawy, stare winnice, rozległe lasy, folwarki, stare szlaki pielgrzymkowe i kaplice, dawne oficjalne dwory opackie z ogrodami i inne zabudowania. W przypadku dziedzictwa cysterskiego na ziemi wągrowieckiej wyjątkowy w skali europejskiej jest zachowany układ urbanistyczny miasta klasztornego, z systemem wodnym ukształtowanym w wyniku działalności cystersów. Znakomitym wyróżnikiem naszego dziedzictwa jest również zachowany krajobraz otoczenia najstarszego polskiego ośrodka cysterskiego w Łeknie. Podjęcie badań nad zagadnieniem krajobrazu cysterskiego umożliwi identyfikację kolejnych elementów krajobrazu pocysterskiego na terenach należących niegdyś do klasztoru.
Koordynacją projektu z ramienia Miasta Wągrowca, we wstępnym etapie realizacji, zajmie się Muzeum Regionalne w Wągrowcu.