W wągrowieckim ZUS-ie odbyły się działania na rzecz seniorów. Policjanci w ramach działań przeprowadzali rozmowy z seniorami dotyczące typowych zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w życiu codziennym.
W trakcie spotkań zorganizowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Wągrowcu emeryci mogli uzyskać szereg porad m.in. dietetyka, pielęgniarki, policjantów i pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Policjanci podkreślają, że jedno z powtarzających się pytań dotyczyło kontroli drogowej a dokładniej pasów bezpieczeństwa.
- Przypominamy, że od kilku lat, a dokładniej od 15 listopada 2016 roku obowiązuje druk zaświadczenia zwalniającego z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Lekarz medycyny pracy zajmujący się kierowcami, po zapoznaniu się z historią choroby, jeżeli istnieją przeciwwskazania do stosowania pasów bezpieczeństwa, wystawia zaświadczenie na załączonym druku — poinformował sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.
Zgodnie z art. 39. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia, lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach, lub w wózku inwalidzkim;
10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z 2013 r. poz. 1421 i 1650, z 2014 r. poz. 1863 oraz z 2016 r. poz. 1948).
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!