Konkurs na stanowisko Ogrodnika Miejskiego w Wągrowcu odbył się w maju br., jednak do tej pory nie została podpisana umowa o pracę.
Leszek Starzyński 1 kwietnia objął stanowisko Prezesa MPWiK w Wągrowcu. Krótko po tym Miejskie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło konkurs na stanowisko Ogrodnika Miejskiego.
Konkurs odbył się 30 maja 2019 r., został przeprowadzony przez MPWiK, zgłosiło się 2 kandydatów. Komisja w składzie: Leszek Starzyński, Barbara Garbatowska i Hubert Sielewicz zdecydowała, że stanowisko powierzy Aleksandrze Majchrzak.
Ogrodnik miał dbać o zieleń miejską, miało być czysto, schludnie i estetycznie. Jest jak jest.
Bałaganem, jaki panuje w mieście, zaczęli interesować się radni m.in. Marek Piekutowski i Włodzimierz Naumczyk. Radni w trakcie sesji stawiali publicznie pytania dotyczące Ogrodnika Miejskiego, wskazywali nawet rozwiązania stosowane w innych miasta, jednak jest jedno, ale... Miasto nie posiada "Ogrodnika Miejskiego"!!!
Po blisko 6 miesiącach okazało się, że spółka MPWiK nie podpisała umowy z wyłonioną w konkursie Aleksandrą Majchrzak. Dziwna sytuacja, której nie potrafi jasno wytłumaczyć sam prezes MPWiK. Tłumaczy to dość dziwnie.
- Ze względu na dokończenie prac u poprzedniego pracodawcy oraz związane z nimi okresy wypowiedzenia umowy, wynikające z Kodeksu pracy — odpowiada Leszek Starzyński, prezes MPWiK w Wągrowcu.
Skoro prezes powołuje się na Kodeks Pracy, to powinien wiedzieć, że najdłuższym okresem wypowiedzenia są 3 miesiące.
Okresy wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony wyglądają tak: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy i 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Przypomnijmy, że konkurs odbył się 30 maja, zatem w sobotę minie 6 miesięcy, a tak długich okresów wypowiedzenia Kodeks Pracy nie przewiduje.
Sprawdziliśmy też, gdzie obecnie pracuje Aleksandra Majchrzak. Okazało się, że jest głównym specjalistą w Urzędzie Miejskim w Trzciance, zajmuje się utrzymanie zieleni oraz wydawaniem decyzji w sprawie wycinki drzew.
Nie ma umowy, jednak są zlecenia.
Aleksandra Majchrzak, mimo że nie posiada jeszcze umowy, już zdołała wykonać pierwsze zlecenie, za które spółka MPWiK zapłaciła ze środków własnych, a gdzie środki przeznaczone na zieleń?
- Pani Majchrzak wykonała jedno zlecenie na kwotę 1.170,00 zł brutto za nadzór nad pracami polegającymi na przycinaniu i formowaniu koron drzew rosnących w pasie zieleni przy ul. Kościuszki oraz nadzór nad pracami polegającymi na sadzeniu, zgodnie z projektem drzew i krzewów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Prace związane były także z zagospodarowaniem drugiej części skweru za pomnikiem Powstańców Wielkopolskich według projektu pani Majchrzak. Wypłata nastąpiła ze środków własnych Spółki — informuje prezes Leszek Starzyński.
Kiedy zainteresowaliśmy się bliżej brakiem umowy, okazało się, że umowa ma być podpisana z dniem 1 grudnia (niedziela), czyli za 6 dni. Tajemnica pozostaje wynagrodzenie.
- Zatrudnienie Ogrodnika Miejskiego nastąpi z dniem 1 grudnia 2019 roku. Tajemnica wynagrodzenia za pracę jest instrumentem ochrony danych osobowych pracownika. Jej niedochowanie przez pracodawcę może być traktowane jako naruszenie dóbr osobistych pracownika. W związku z tym nie jest możliwe podanie informacji o wysokości wynagrodzenia — tłumaczy Leszek Starzyński, prezes MPWiK.
Trudno zrozumieć, po co miastu ogrodnik zimą, ale na to pytanie prezes Starzyński ma gotową odpowiedź.
- Okres zimowy to bardzo dobry czas na zatrudnienie specjalisty w tej dziedzinie z uwagi na przygotowanie projektów do aranżacji zieleni i upiększenie naszego miasta w nowym sezonie. To również jest bardzo dobry okres na poddanie konsultacjom nowych projektów i późniejsze ich zakontraktowanie — tłumaczy prezes.
Dziwnie to wszystko wygląda, można odnieść wrażenie, że radni oraz mieszkańcy, którzy pytali o zakres obowiązków Ogrodnika Miejskiego, nie mieli wiedzy, że takiego stanowiska w Wągrowcu nie ma.
A co się zmieni od 1 grudnia po podpisaniu umowy? Niewiele, miasto będzie miało ogrodnika a ogrodnik będzie miał zakres obowiązków.
W zakresie obowiązków Ogrodnika Miejskiego będzie kreowanie wizerunku przestrzeni miejskiej w zakresie zieleni oraz nadzór nad estetyką terenów i obiektów w Wągrowcu, a w szczególności:
1) w zakresie projektowania zieleni:
a) prowadzenie inwentaryzacji terenów zieleni,
b) typowanie do usunięcia starych i chorych drzew,
c) tworzenie warunków do rozwoju zieleni miejskiej, urządzania terenów zielonych,
2) w zakresie realizacji projektów zieleni:
a) planowanie nasadzeń drzew i krzewów,
b) zakładanie terenów zieleni i bieżące utrzymanie zieleni na terenie miasta, w tym pielęgnacja drzewostanu,
c) kontrola i prowadzenie bieżących prac pielęgnacyjnych zieleni na terenie parków oraz we wskazanych miejscach na terenie miasta,
d) utrzymanie parków i urządzonej zieleni miejskiej wraz z istniejącą infrastrukturą drogową oraz elementami małej architektury,
e) utrzymanie nieurządzonych terenów zieleni,
f) utrzymanie zieleni w pasach drogowych ulic wraz z istniejącymi elementami małej architektury,
g) prowadzenie ewidencji terenów zieleni,
h) nadzorowanie stanu zdrowotnego drzew rosnących w pasach drogowych i parkach oraz zlecanie ekspertyz dendrologicznych,
i) przeprowadzanie inwentaryzacji drzew w pasach drogowych i parkach,
j) przygotowywanie wniosków dotyczących usuwania drzew i krzewów,
k) realizowanie zadań związanych z wycinką i pielęgnacją drzew w pasach drogowych i parkach,
l) prowadzenie spraw związanych z utrzymaniem elementów małej architektury urządzonej: ławki, kosze, pergole, donice,
n) nadzór nad wykonywaniem prac przy utrzymaniu zieleni miejskiej,
o) nadzór nad prawidłowością i terminowością zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych zieleni miejskiej,
p) zagospodarowanie terenów przeznaczonych na zieleń ogólnodostępną,
q) utrzymywanie i serwis elementów dekoracji świątecznej na terenie całego miasta.