Wągrowiecki Żłobek jako jedna z niewielu tego rodzaju placówek w Polsce realizuje od początku tego roku Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / „Bilingual Future”.
Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / „Bilingual Future” pomaga każdemu dziecku opanować język angielski na poziomie podobnym do znajomości języka polskiego. Wągrowiecki żłobek robi to bezpłatnie, wykorzystując zatrudnioną kadrę.
Zasadniczym celem programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej (0-6 lat). W ten sposób język angielski nigdy nie staje się dla nich językiem obcym, a dziecko w sposób naturalny - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język.
Jakie korzyści daje dwujęzyczność?:
- większa możliwość koncentracji i podzielności uwagi,
- lepsza pamięć (semantyczną i epizodyczną).
- lepsze wyniki w nauce,
- lepsze zdrowie (dwujęzyczność to także profilaktyka m.in. chorób neurologicznych),
- większa możliwość adaptacji społecznej i kulturowej,
- wyższa pozycja materialną i społeczną.
Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Warto podkreślić, iż program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w żłobku, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi. Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów. Kontekstowe obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.