Wakacyjny okres dla studentów kierunku lekarskiego to nie tylko czas odpoczynku, ale również intensywnych praktyk zawodowych.
Zgodnie z programem studiów, praktyki te trwają cztery tygodnie każdego roku, co sumuje się do 600 godzin dydaktycznych w ciągu całego cyklu kształcenia. To właśnie podczas tych praktyk studenci kształtują swoje umiejętności w zakresie profesjonalnej komunikacji z pacjentem, obserwacji pracy zespołu medycznego, a także zdobywają doświadczenie w pracy przy łóżku chorego. Dodatkowo, jest to okazja do zgłębiania wiedzy w określonych dziedzinach medycyny oraz praktycznego zapoznania się z prawami pacjenta i procedurami prowadzenia dokumentacji medycznej.
Podobnie jak w poprzednich latach, wągrowiecki ZOZ w bieżącym roku jest gospodarzem praktyk zawodowych dla przyszłych lekarzy. Tegorocznymi uczestnikami są studenci Wydziału Lekarskiego z Poznania oraz Bydgoszczy.
Aby wzbogacić program praktyk, 22 lipca zorganizowano dla grupy studentów pierwszego roku medycyny zajęcia praktyczne z zakresu ratownictwa pola walki. Szkolenie, bazujące na treściach wojskowego kursu doskonalącego Combat Lifesaver (CLS), obejmowało prezentację wyposażenia ratownika pola walki oraz symulacyjne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy w przypadkach masywnych krwotoków tętniczych. Zajęcia prowadził doświadczony ratownik medyczny i instruktor Waldemar Pruss.
Dzięki takim inicjatywom studenci mogą nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie przygotować się do przyszłej pracy lekarza, zdobywając bezcenne doświadczenie i umiejętności, które będą miały kluczowe znaczenie w ich przyszłej karierze zawodowej.