W dniach 28 listopada – 1 grudnia Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu stał się centrum szermierki japońskiej, goszcząc Jesienny Obóz Kendo (Fall Kendo Camp) z udziałem dwóch wybitnych mistrzów tej dyscypliny: Sensei Tetsuyuki Okuzono (Renshi 7D) oraz Natsumeda Ryusuke (All Japan Champion).
W wydarzeniu, zorganizowanym przez Polski Związek Kendo, uczestniczyło około 50 uczestników z całego kraju. Zawodnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem uznanych autorytetów. Sensei Okuzono, utytułowany nauczyciel z ogromnym doświadczeniem, oraz Natsumeda Ryusuke, mistrz Japonii, przekazują tajniki technik kendo oraz filozofię walki, która jest nierozerwalnie związana z tą dyscypliną.
Dziedzictwo Kendo w Polsce
Kendo, wywodzące się z tradycyjnej sztuki walki kenjutsu, sięga swoimi korzeniami XI wieku w Japonii. Do Polski trafiło za sprawą Takao Mizushimy, japońskiego absolwenta Uniwersytetu Waseda, który przybył do naszego kraju w latach 70. XX wieku. Mizushima, będąc pasjonatem kendo, zapoczątkował rozwój tej sztuki walki, która obecnie cieszy się coraz większą popularnością.
Podczas obozu uczestnicy poznali nie tylko zaawansowane techniki, ale również filozofię kendo, które promuje samodyscyplinę, szacunek dla przeciwnika oraz rozwój osobisty. To nie tylko sport, ale także droga życiowa, będąca symbolem tradycji i duchowości Japonii.
Specyfika Kendo
Zawodnicy w kendo walczą shinai, mieczem wykonanym z bambusa, a ich celem jest zdobycie punktów poprzez precyzyjne trafienia w określone części ciała przeciwnika, takich jak głowa czy tułów. Walka odbywa się w specjalnym stroju ochronnym, a jej czas trwania waha się od 2 do 5 minut. Każdy punkt (ippon) jest wyrazem perfekcyjnego połączenia techniki, siły i ducha walki.
Wągrowiec na mapie kendo
Wągrowiec, goszcząc Jesienny Obóz Kendo, udowadnia, że jest miejscem otwartym na międzynarodowe inicjatywy sportowe i kulturalne. Dzięki takim wydarzeniom miasto zyskuje uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślają profesjonalizm przygotowań i wyjątkową atmosferę panującą podczas obozu.