26 lutego 1950 roku, dokładnie 75 lat temu, w Wągrowcu zmarł Piotr Paliński – nauczyciel, dziennikarz, pisarz i działacz narodowy, który przez całe życie poświęcał się walce o polskość oraz rozwój oświaty.
Jego działalność przypadła na trudne czasy Kulturkampfu, gdy władze pruskie konsekwentnie dążyły do germanizacji polskiego społeczeństwa.
Paliński był autorem licznych artykułów publikowanych w polskiej prasie, tłumaczem literatury oraz aktywnym wykładowcą w towarzystwach oświatowych. Jego odwaga i niezłomność sprawiły, że 25 razy stawał przed sądem, a łącznie osiem miesięcy spędził w więzieniu. Władze pruskie wielokrotnie pozbawiały go pracy i możliwości wykonywania zawodu nauczyciela – głównie z powodu jego działalności publicystycznej, w której nieugięcie bronił polskiej tożsamości narodowej.
Po przejściu na emeryturę w 1928 roku osiadł w Wągrowcu. Współpracował z „Gazetą Wągrowiecką”, nadal angażując się w życie intelektualne i publicystyczne miasta. Jednak ostatnie lata życia spędził w trudnych warunkach materialnych. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wągrowcu – jego grób znajduje się w sektorze III, rzędzie 5.
Dziś, w rocznicę jego śmierci, pamięć o Piotrze Palińskim jest wciąż żywa. Na jego nagrobku wieniec złożyły delegacje Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz Biblioteki Pedagogicznej im. Piotra Palińskiego. Władze miasta, przedstawiciele instytucji kulturalnych i mieszkańcy Wągrowca oddali hołd człowiekowi, który całe życie poświęcił edukacji, kulturze i walce o niepodległość ducha narodu.
Cześć Jego Pamięci!