Pod hasłem „Zostań honorowym dawcą” w powiecie wągrowieckim organizowane są bezpłatne wykłady na temat honorowego dawstwa krwi, szpiku i osocza.
Prezentacje prowadzą przedstawiciele Koła Powiatowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu. Celem spotkań jest edukacja i promocja idei krwiodawstwa oraz transplantacji.
Podczas wykładów uczestnicy zdobywają wiedzę na temat kryteriów kwalifikacyjnych dla dawców, procedur związanych z oddawaniem krwi i szpiku, a także zasad honorowego dawstwa. Omówione zostają również konkursy i inicjatywy wspierające krwiodawców oraz przywileje przysługujące osobom oddającym krew i szpik. W spotkaniach uczestniczyło już ponad 600 osób, w tym młodzież z powiatowych szkół średnich.
Aby zostać honorowym dawcą krwi, należy spełnić określone warunki: być osobą zdrową w wieku od 18 do 65 lat, ważyć minimum 50 kg oraz posiadać dokument tożsamości. Po oddaniu 6 litrów krwi (w przypadku kobiet – 5 litrów) dawca otrzymuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, nadawany przez Polski Czerwony Krzyż. Status ten wiąże się z licznymi przywilejami, takimi jak: zniżki na bilety do Aquaparku i kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, bezpłatne wejścia na mecze MKS „Nielba” Wągrowiec, obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także ulgi na wybrane leki zgodnie z wykazem Ministerstwa Zdrowia. Te same korzyści przysługują również honorowym dawcom szpiku.
Punkt Krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wągrowcu jest czynny w poniedziałki, wtorki i czwartki. Rejestracja dawców odbywa się poprzez stronę internetową RCKiK w Poznaniu.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Wągrowieckiego, co pozwala na kontynuację działań edukacyjnych i szerzenie świadomości na temat honorowego dawstwa oraz transplantacji.