Burmistrzyni Wągrowca Alicja Trytt otrzymała odpowiedź od Prezydium Rady Miejskiej na swoje pismo. Radni wyrazili ubolewanie z powodu braku merytorycznego dialogu i przerzucania odpowiedzialności za zarządzanie miastem na radnych.
Autorzy listu, radni Jakub Zadroga, Krzysztof Poszwa i Mariusz Dębski, podkreślają, że decyzje dotyczące gospodarki odpadami powinny być podejmowane wspólnie i na podstawie rzetelnych analiz, a nie za pośrednictwem komunikatów medialnych.
Dokument burmistrzyni, przesłany do przewodniczącego Jakuba Zadrogi oraz wiceprzewodniczących Krzysztofa Poszwy i Mariusza Dębskiego, wskazywał na konieczność zmiany stawek, aby uniknąć deficytu rzędu 200 tys. zł miesięcznie, Alicja Trytt poprosiła też o propozycje alternatywnych rozwiązań – z terminem odpowiedzi do 10 kwietnia 2025 r.
W swojej odpowiedzi Prezydium Rady zwraca uwagę, że temat uszczelnienia systemu naliczania opłat był już wielokrotnie przedmiotem obrad komisji – m.in. podczas spotkania 11 lutego z przedstawicielem spółki MSOK oraz na posiedzeniu komisji 20 marca, gdy radni zadawali szczegółowe pytania o bilansowanie systemu i ewentualne metody rozliczeń. W związku z tym autorzy odpowiedzi wyrażają zdziwienie, że burmistrz w komunikacie medialnym poinformowała mieszkańców o rzekomym braku dyskusji na sesji i komisjach.
Radni wskazują, iż projekt uchwały przedstawiony na sesji 25 marca uzyskał poparcie jedynie jednej radnej Magdaleny Urbanek-Brychczyńskiej, co – ich zdaniem – nie stanowi odmowy współpracy, lecz sygnał do opracowania bardziej kompleksowych rozwiązań opartych na danych i analizach.
- Jesteśmy przeciwni stosowaniu podziału w Radzie Miejskiej, dlatego niezrozumiałe jest dla nas skierowanie pisma wyłącznie do Prezydium Rady Miejskiej. Chcemy podkreślić, że jesteśmy zaniepokojeni obecną sytuacją w gospodarce odpadami, jednak nie pozwolimy, aby obarczać za to winą radnych Rady Miejskiej w Wągrowcu. Przypominamy, że już wcześniej radni wskazywali rozwiązania dotyczące uszczelnienia systemu i weryfikowania faktycznej liczby osób, które powinny uiszczać opłaty za gospodarowanie odpadami. Były także proponowane do rozważenia inne sposoby naliczania opłat, na przykład poprzez użycie wody — informował na sesji Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu Jakub Zadroga.
Prezydium Rady podkreśla też, że jako radni są zdeterminowani, aby pomóc realizować obietnicę wyborczą burmistrzyni Alicji Trytt, która brzmiała: "Planuję zająć się priorytetowymi dla wągrowczanek i wągrowczan sprawami, takimi jak obniżenie opłat, za ogrzewanie czy śmieci".
- Jeśli to faktycznie jest dla Pani sprawa priorytetowa, to rozwiązaniem problemu z pewnością nie jest naliczanie opłaty od każdej osoby o 11 złotych wyższej niż obecnie — dodał Zadroga.
W piśmie końcowym radni wezwali Alicję Trytt do przedstawienia szczegółowego raportu z działań podejmowanych w ostatnim roku, wskazania osiągniętych efektów uszczelnienia systemu oraz przedstawienia alternatywnych propozycji naliczania opłat.
Radni zaznaczyli jednocześnie gotowość do merytorycznej współpracy, by wspólnie realizować obietnice wyborcze dotyczące optymalizacji kosztów dla mieszkańców.
Pismo Alicji Trytt do Prezydium Rady z dnia 7 kwietnia 2025 roku