Uhonorowani Europejskim Znakiem Dziedzictwa

Gmina Wągrowiec oraz miasto Wągrowiec zostało uhonorowane prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, co stanowi wyraz uznania dla unikalnego krajobrazu klasztornego Łekno – Wągrowiec.

To wyróżnienie podkreśla niezwykle istotną rolę, jaką odgrywa ten obszar w historii i kulturze Europy. Dziedzictwo Zakonu Cystersów ma fundamentalne znaczenie dla historii, zapoczątkowanej w XII wieku, trwale kształtując Łekno i Wągrowiec.

To właśnie to bogate dziedzictwo, towarzyszące mieszkańcom do dziś, było przedmiotem wydarzenia "Cysterskie dziedzictwo drogą do przyszłości Europy". Komisja Europejska doceniła ten wkład, nadając krajobrazowi klasztornemu Łekno – Wągrowiec Znak Dziedzictwa Europejskiego. Ten akt poświadcza kluczową rolę, jaką klasztor założony w XII wieku odgrywał przez ponad 800 lat w miejscowym krajobrazie oraz w szerszym kontekście kulturowym Europy.

Z okazji uhonorowania tym zaszczytnym wyróżnieniem, odsłonięto dwie tablice informacyjne: jedną przed Urzędem Gminy Wągrowiec, drugą w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Otrzymanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego wiąże się nie tylko z prestiżem i zwiększoną rozpoznawalnością regionu w kraju i Europie. Otwiera również drogę do przyszłych profitów, co podkreśla, że pocysterski krajobraz kulturowy zyskał trwałe, europejskie oznaczenie w przestrzeni publicznej. Te działania będą kontynuowane w kolejnych miesiącach i latach, stanowiąc część rozwojowego projektu.

Dziedzictwo jest powodem do dumy, lecz równocześnie powinno być przedmiotem głębokiej troski i aktywnej ochrony dla przyszłych pokoleń. Działania w tym zakresie muszą być wieloaspektowe, kompleksowe i perspektywiczne, wykorzystując potencjał społeczny. Zrozumienie, że dziedzictwo nie jest jednorodne w każdej części Polski czy województwa, a jest charakterystyczne dla danego miejsca, jest kluczowe dla ewolucyjnego, a nie rewolucyjnego przekształcania przestrzeni, czerpiąc ze wzorców poprzednich pokoleń.

Co istotne, dziedzictwo nie tylko jest chronione, ale również "pracuje" na rzecz społeczności, przyciągając turystów i przyczyniając się do przyjemniejszego życia w historycznym, zabytkowym otoczeniu. Należy pamiętać, że dziedzictwo obejmuje zarówno wymiar materialny, jak i niematerialny, w tym tradycje.

W ramach działań związanych z promocją i ochroną dziedzictwa, przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa dyskutowali o "zarządzaniu dziedzictwem" w gminach.

Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego przedstawił wyniki prac archeologicznych. Uczestnicy spotkania mieli również okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, a następnie zwiedzić kluczowe miejsca dziedzictwa Cystersów w regionie, takie jak Klasztor w Wągrowcu, kościół w Tarnowie Pałuckim, stanowisko archeologiczne w Łeknie oraz Bracholińską Ostoję.

🎥 Materiał wideo 👇


REKLAMA

Dodaj komentarz

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty